Van de andere drie pijpen was weinig meer over. Piet heeft met behulp van anderen, maar ook volgens ei- gen inzicht de pijpen op fraaie wijze gerestaureerd. Op zoek op Texel maar ook daar buiten (samen met zoon Rob) bleek echter dat de ware vorm van de Texelse vang- pijp moeilijk te achterhalen was. Bij de reconstructie van de noordoost pijp werd gebouwd naar het idee van Hans (Hannes) Kiewiet. Hans was toen al een tijdje kooiker op de Korverskooi. Het behoeft dan ook geen verwondering dat deze pijp, zoals we zagen, een Noord-Hollands karakter kreeg. In eerste instantie was de spiegel zelfs bijna verticaal. Later heeft Piet die eigenhan- dig wat schuiner gemaakt. lets wat de grauwe vliegenvan- ger er trouwens niet van weerhoudt zich in de schermen te nestelen. Daarna zijn de twee zuidelijke pijpen aangepakt. Deze hebben, afgezien van de kleine spiegel, een echt Texels karakter. Ze zijn langzaam toe- en aflopend, recht afge- dekt en ze hebben bovendien iets schuine rietkanten in plaats van verticale. Dit laatste vooral in de lagere binnen- bocht. 14 Historische Vereniging Texel De kooi van de dames Dijt onderscheidt zich verder door de grote verscheidenheid aan fruitbomen, de vele dubbele sneeuwklokjes en de overweldigende hoeveelheid witte en blauwe boshyacintjes. Onder de fruitbomen vind je mispel, moerbei en kweepeer. Bij de vele bessen kom je de zwarte en de jostabes tegen. Jac. P Thijsse roemde al in 1899 de boshyacinten. Hij noemde het een 'betooverd bosch' Bij zijn bezoek aan de kooi met twee Engelse vrien- den bleken deze nog nooit witte 'bluebells' in het wild te hebben gezien. De Tesselse naam voor deze bloemen is Kooiblomme. Hoog of laag: wat maakt het uit? We hebben gezien dat Dirk Korver rigoureus is overge- stapt naar de hoge pijp met een licht uiteinde. Voordeel daarvan is dat de eenden veel meer gang konden maken, wat het vangen sneller en makkelijker maakt. Een nadeel is dat de eenden met gang tegen de spiegel klappen. Dan Nummer 108, September 2013 Afwijkende pijp. Broedende grauwe vliegenvanger

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 16