111 I oude kreek. De Korverskooi is dan ook veel groter dan de andere kooien. Kooi van Hin (Natuurmonumenten) Zuidhaffel. Deze kooi dateert waarschijnlijk uit halfweg de 16e eeuw, evenals de overige Texelse kooien. De kooi komt in 1698 als Ponsekooi voor. Ene Cornelis Ponse was toen eigenaar. Rond 1750 was dit de beste kooi van Texel. Pieter van Cuyck beschrijft in zijn 'Brieven over Texel' hoe hij op een dag zes a zevenhonderd smienten heeft zien vangen. Na indijking in 1769 van de Kattenpolder, de voorloper van de Prins Hendrikpolder, daalt de vangst met zevenachtste deel. Sinds de aankoop door Jac. Hin Czn in 1899 is deze kooi lang in het bezit gebleven van de familie Hin. Oorspron- kelijk had de kooi vier vangpijpen. Later heeft Hin daar nog een vijfde aan toegevoegd. In oktober 1986 koopt Natuurmonumenten de kooi van de familie Hin. De kooi is dan al jaren niet meer goed onderhouden. De enige vangpijp die, in verband met het kooirecht nog intact is, toont nog de oorspronkelijke Texelse vorm. De overige pijpen van deze kooi bevinden zich thans Korverskooi II (Staatsbosbeheer) Toen Thomassen in 1931 overleed was hij 86 jaar oud en al enige tijd kwakkelend met de gezondheid. Het is dan ook niet gek dat de kooi redelijk verwaarloosd was. De kooi wordt dan gekocht door de nog jonge Dirk Korver uit 't Zand. Dirks vader kooide daar en zelf had hij er al een paar jaar een kooi gehuurd. Hij had een aantal jaar keihard gewerkt en gekluisd en zo genoeg gespaard om een kooi te kopen. Dirk barstte van de nieuwe ideeen en heeft toen in korte tijd de kooi zeer grondig verbouwd. Een arm werd '"geamputeerd"terwijl er een nieuwe pijp, de Noordpijp, werd gegraven. De pijpen werden ingericht volgens het Noord-Hollands type zoals Karelse dat beschrijft. Nummer 108, September 2013 (2013) in deplorabele toestand. Ze zijn vemield door om- gevallen bomen, overwoekerd door opschietende planten en van hun riet ontdaan. Toch is de Texelse vorm nog goed herkenbaar. Vermeldenswaard is dat de vijfde pijp een andere vorm heeft gehad. Dit was de door Hin toegevoegde zuidelijke pijp voor de vangst van talingen en smienten. In verband yMi met het sneller en bijna verticaal opstijgen van deze een- den was de pijp hoger en korter. Aardig is op te merken dat zo'n later gegraven 'smientenpijp' wel meer voor- kwam. Zo was er ook een in de Bovenkooi op de Bovenste Beversluisplaat op het Eiland van Dordrecht, en net als deze smientenpijp in de kooi van Hin op het zuiden ge- richt. Historische Vereniging Texel Werkzaamheden aan pijp in de kooi van Hin 1983. (foto J.J.H.C.D. Karelse)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 13