Bijna alle Texelse kooien kennen een recht van 1130 me ter, gerekend uit het midden van de kooi. 1130 meter 300 Rijnlandse Roeden. Alleen de kooi van de Dames Dijt kent een afpalingsrecht van 1506 meter. Om het recht te kunnen handhaven moet er ook daad- werkelijk worden afgepaald. Dat gebeurt met een aantal meestal in een cirkel geplaatste palen, met daarop een bord met recht en naam. Vaak zie je verderop al de karak- teristieke vorm van het kooibos. Vroeger was het vangen van eenden voor consumptie de enige doelstelling van een kooi. Nu komt dat nog mond- jesmaat voor en zijn het fraaie en waardevolle enclaves in het landschap vol cultuurhistorische en natuurweten- schappelijke waarden. Ook worden in sommige kooien eenden geringd voor wetenschappelijk onderzoek. De vangpijpen van de Texelse eendenkooien. Of wat is er Texels aan de Texelse eendenkooien? Een geregistreerde eendenkooi is een toegelaten vangmid- del zoals een geweer of een slechtvalk. Dit is voomamelijk geregeld in de Flora- en Faunawet (vroeger de Jachtwet) en het aanhangend Jachtbesluit. Zowel de jager (kooiker) als de kooi (het kooirecht) moeten voldoen aan deze re- gelgeving. De kooiker moet in het bezit zijn van een kooi- kersakte. De kooi moet een door bos omgeven kooiplas hebben van bepaalde omvang en diepte. Van de vangar- men moet er ten minste een vangklaar zijn. Pas dan kan de kooi geregistreerd worden en behoudt de eigenaar het kooirecht. Het kooirecht dateert vanaf de 16e of zelfs 15e eeuw. Een ander nog bestaand oud zakelijk recht is het afpa lingsrecht. Dit is de last waarmee de gronden random de eendenkooi zijn bezwaard, in die zin dat iedereen daar zich moet onthouden van verstoring van de rust binnen de eendenkooi. Vroeger werd dit recht bepaald in Rijn landse Roeden. Een Rijnlandse Roede is 3,767 meter. Nummer 108, September 2013 Historische Vereniging Texel Zoals in het Waddengebied, heel Nederland en ver daar buiten zijn er ook op Texel eendenkooien te vinden. Wa- ren er vroeger enkele tientallen, nu zijn er nog maar een paar over. De Korverskooi, de kooi van de Dames Dijt, de kooi van Spang en de kooi van Hin zijn de vier geregi streerde Texelse eendenkooien. Daarnaast is er nog het kooirelict (vervallen maar nog herkenbaar) de Noorder- kooi en als toponiem resteert de Hemmerkooi. Een eendenkooi is een vangmiddel, gevormd door een plas water met een of meerdere uitlopers. Deze vangarmen of - pijpen zijn afgezet met rietschermen. Het geheel wordt omzoomd door bos of struweel. Vanaf de plas lokt de kooiker (van achter de schermen) de eenden met voer, lokeenden en soms met een hond de pijp in. Zijn de een den ver genoeg dan laat hij zich zien, waarop de eenden verder de pijp in vluchten tot ze in het vanghokje op het eind gevangen raken. Vaak heeft een kooi de vorm van een roggenei. i/d*r Poldmr 'nr mtf-bV*wS Plattegrond eendenkooi 1. 2 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. de kooiplas. het wed de sating, de saad de borst de vangpi/p, de keel het vanghokje de vanderhandse kan het scherpe etnd de rietweeg de spartelkorl het wenhok de obsen/atiehut het kooihuis/e het kootpad enkete fruitbomen een gnendje het kooibos Schematisch voorbeeld (Copyright J.J.C.H.D. Karelse)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 11