den grote hoeveelheden van gemaakt, want we lever den ook veel aan kruideniers. Het gieten van chocoladeletters ging de hele dag door. We gebruikten couverture van Ringers, een heerlijke chocolade. Je moest heel voorzichtig met de vorm op de werkbank tikken, om de letter er heel uit te krijgen. Imme weet te vertellen dat vader, verliefd als hij was, eens de naam van chocolade bij moeder in de capuchon van haar jas had gedaan. De lagere school was naast de bakkerij en door het raam zag hij haar elke dag de school instappen. Ze weet ook nog goed dat er ook chocolade poesjes werden gemaakt. De allereerste keer dat ze zo'n poesje in haar schoen tje had gekregen, had ze die trots aan haar ommie op 't Buurtje laten zien. Daar werd het poesje bewaard in een porseleinen schaaltje. Af en toe likte ze er aan of beet er een klein schilfertje af. Dat moet vlak na de oorlog zijn geweest. Met die Ringers chocolade heeft vader eens de blits gemaakt. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog had hij een grote partij chocolade ingekocht en op zolder opgeslagen. Toen er in de oorlog vrijwel niets meer te krijgen was, kon iedere vaste klant met Sin terklaas één letter kopen. Dat was toen ongehoord! Moeder Antje had een streefdatum voor de sinter klaastafel: 11 november, Sint Maarten. De winkel was daarvoor veel te klein. Daarom werd de voorkamer leeggehaald; de meubels werden naar zolder gebracht en de kamer vol met tafels, schragen en stellingen ge zet. Alles werd gedekt met kraakheldere, witte lakens en vervolgens volgeladen met alle ingekochte en zelf gemaakte heerlijkheden. Het was als kind een paradijs om daar te mogen rond lopen als de gordijnen nog dicht waren. Als alles was uitgestald, liep moeder verbijsterd, handenwringend rond roepende: "Oh God, Jan we komme d'r nooit van af!" Vader antwoordde dan steevast: "Mens, maak je niet druk, dan gooie we 't toch gewoon achter diek?" Map heeft nog meegemaakt dat er plastic speelgoedjes op de sinterklaastafel verschenen. Dat leken kleine wondertjes, zo mooi! Wat we in onze schoen kregen, bewaarden we goed. Dat werd niet zomaar opgegeten. Dat kwam goed uit, want als moeder het kon verkopen, omdat het artikel niet voorhanden was, dan deed ze dat. Map vond dat niet erg, als ik het al door had, want het krijgen was het mooiste. Speciale klanten werden in de avonduren ontvangen bij de sinterklaastafel en daar werden dan grote be- De sinterklaastafel. Links op de foto is een tafel vol met chocoladeletters. Tegen de achterwand hangt een tekening op behang van Harrie Ceelen, de vriend van Imme Dros. Als je goed kijkt kun je helemaal rechts ook de tekst ontcijferen: "Oh, kom er 's kijken zelfs de Sint krijgt er 'n kleur van." Nummer 105 december 2012 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2012 | | pagina 25