Glop Betekent 'nauwe doorgang', dus nauwer dan een slag. Het is verwant met het werkwoord glippen. Ook heeft het de betekenis van "steeg" in bebouwd gebied. Hok Dit begrip is mogelijk afgeleid van de omstandigheid, dat kleine perceeltjes in het duin werden omgeven door houten plankieren tegen het stuiven. Dergelijke betimmerde akkertjes zijn zuidelijker in Holland veelvuldig te zien op 17e eeuwse schilderijen. Op Texel werden hokken standaard omgeven door een tuinwal, met daarop een dichte beplanting van afge stoken duindoorns, die dienden om zowel schapen als konijnen uit het hok weg te houden. Op Texel is een hok: een klein perceel, vaak voor aardappelteelt gebruikt, bijvoorbeeld Kees Dekkers Hok. Horn (Hoorn, hooren) Hoek in het land, vaak spits en vooruitstekend. Koog Hoge kwelder die bedijkt is, later ook gebruikt voor een perceel. In het gehele kustgebied vanaf het IJ tot in Denemarken heeft het de betekenis 'aandijking' of 'polder'. Op Texel ook veel gebruikt als een perceels aanduiding, wat elders uitzonderlijk is. Nol Op het vasteland van Noord-Holland wordt dit begrip vooral gebruikt voor lage, ronde duintjes; nollen en nollengrond komen vooral voor op de oude duinen. Ontvangen van: De heer E. Stiekema: dvd 100 jaar Lindeboom deel I en II, en afscheid Question; De heer M. Stam: Kasboek Sociëteit Harmonia Den Burg 1868- 1912; De heer C.G.N. de Vooys: stafkaart centrale deel van Texel 1878; Fam. Plaatsman uit De Waal: diverse foto's; De heer A. van Liere: poesiealbums en div. rouwkaarten; Oudheidkundige Vereniging Het Schermereiland: Rijk getrouwd en Visschers Grietje door W. Mets Tz, en Ma rie van de weerwolf door Frank v.d. Eng; De heer RJ. Hoogenbosch: 2 fotoalbums betreffende In- dië 1946 - 1949; Mevrouw L. Kikkert-Bakker: Familieverhalen over de families Kikkert, Kalis en Helm op Texel, door Leo Mol; Mevrouw M. Keijser: bestektekeningen van de Bakker Stichting aan de Emmalaan; Fam. Ran: lepeltje van Texel; Waar het toch hoge jonge duinen zijn, kan de naam met name in de vastelandsduinen duiden op een zekere ouderdom, stammend uit de tijd dat ook die duinen la ger waren. Vgl. Oud-Engels 'knol' met dezelfde beteke nis. Op Texel is een nol in principe een duin met een behoorlijke hoogte. Hiervan zijn veel voorbeelden, zo als Kapenol, Fonteinsnol etc. Het duingebied als land schap, dus als geheel, wordt aangeduid als "de nollen". Slag Niet alleen een 'pad', maar soms ook een min of meer natuurlijke doorgang, een soort pas in de duinen. Vlak Volgens onderzoek van veldnamenexpert Rob Rente naar is dit woord in het vastelandsduin in de loop van de 19e en 20e eeuw in gebruik toegenomen ten koste van het oudere 'veld'. Op Texel werd de naam "veld" niet voor duinvalleien gebruikt. Hier komt de naam vlak al langer voor, bijvoorbeeld in Pompevlak en Natte Vlak en is van toepassing op zowel primaire als secundaire duinvalleien. De eerste zijn afgesnoerde strandvlakten, de tweede danken hun ontstaan aan uit- stuiving, en zijn dus uitblazingsvalleien. Een vlak kan zowel een ongecultiveerde als een "wilde" vallei zijn. Waal of weel Rest van een dijkdoorbraak, vaak met ronde vorm. De Bleekweel, later Rommelweel genoemd, is uniek in die zin, dat het een overblijfsel van een doorbaak van een duinrichel is, en niet, zoals bij alle overige weel- tjes op Texel, een restant van een dijkdoorbraak. De heer K. v. Empel: plakboek betreffende Groeneplaats en Binnenburg; De heer D. de Lange te Breda: verslag excursie naar Texel 14-04-1936; Mevrouw N. Boekei-Roeper: 5 groepsfoto's; Fam. R Hopman: div. foto's en bidprentjes; De heer K. Koomen: jubileumbeker St. Jozefschool 1955, bevrijdingsbeker 1955 en beker 25 jaar getrouwd Juliana- Bernhard uit 1962, en enige RSG-boekjes t.b.v. petekind Rahel; OSG: doos vol dia's. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Heeft u nog spullen voor de vereniging betreffende Texel, dan kunt u contact opnemen met: M. Bakker-Zijm, tel. 0222 - 312113, of A. van Heerwaarden, tel. 0222 - 313036. U bent van harte welkom op de bibliotheekmiddagen, elke maandag van 15.00 tot 17.30 uur in Tusse de Banke. Bibliotheeknieuws Historische Vereniging Texel Nummer 104, september 2012 30

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2012 | | pagina 32