j£~. bxei/'mlang Operettes, boekjes en gedichten van Willem Mets Afgelopen zomer ontvingen we van achterachterklein zoon G.W. Mets uit Bilthoven een groot aantal manu scripten van Willem Mets. De teksten waren netjes op geschreven in schoolschriftjes, sommige daarvan geleverd door zijn zoon David, boekhandelaar en post kantoorhouder in Oudeschild. Die schoolschriftjes wa ren zorgvuldig ingepakt in bruin pakpapier, met daarop de titel van het betreffende boekje. C^ygynr- O AVI D METS, Boekhandel, OUDESCHILD (Texel). Willem Mets Tzn (1846 - 1920)uit Oudeschild was ka pitein op de Ada van Holland, de stoomboot van de Alkmaar Packet, ofwel rederij Bosman, die de dienst Oudeschild - Den Helder onderhield. Hij was getrouwd met Neeltje Kaan. Twee van hun negen kinderen overle den jong: Jan Jacob drie dagen na de geboorte in 1882 en Cornelis na een lang ziekbed op 16 jarige leeftijd. Na het overlijden van Neeltje in 1901 hertrouwde Willem Mets in 1903 in Goes met Jacomina Josephina Lente, de toen 50-jarige weduwe van de uit De Waal af komstige Gerbrand Dros. In 1907 nam Mets ontslag bij Bosman en kreeg ter gelegenheid daarvan een gouden horloge met inscriptie. Mets was hecht geworteld in de Texelse, maar vooral in de Oudeschilder gemeenschap. Van vele plaatselijke ver enigingen was hij jarenlang de ziel en stuwkracht, zo schreef de Texelsche Courant op 30 juni 1920. Vanuit zijn sociale bewogenheid beperkte Mets zich niet tot Oudeschild: zo was hij onder andere ruim dertig jaar gemeenteraadslid, zes jaar wethouder, mede-oprichter van de zeevaartschool in Den Burg en eveneens van de N.V Texelsche Uitgevers-Vereeniging, uitgever van on der andere de Nieuwe Texelsche Courant van Reij. In de Eerste Wereldoorlog zette Mets zich in voor oorlogs vluchtelingen. Zijn hart lag bij de zee en vooral bij slachtoffers van de zee. Van huis uit had hij dat al mee gekregen: vader Teunis Mets was van 1843 tot en met 1869 bootsman bij negen reddingen en lid van de Plaatselijke Commissie en ook Willem Mets was lid van de Commissie van plaatselijk bestuur van de NZHRM. De zee geeft en de zee neemt en Texelse vissers onder vinden al eeuwen de gevaarlijke kanten van hun beroep. Niet voor niets noemden ze de zee een trouweloos ele ment en betitelden de Noordzee als moordzee. In de 19e eeuw werden op Texel regelmatig inzamelingsacties ge organiseerd voor achtergebleven weduwen en wezen en voor vissers die hun schuit en dus hun broodwinning verloren waren. Weduwen begonnen met steun van fa milie en dorpsgenoten een winkeltje of gingen uit wer ken en waren verder afhankelijk van de armenkas van de kerk, van familie en dorpsgenoten. Die armoede en afhankelijkheid waren Mets een doorn in het oog. In 1894 werd door de Texelsche Schippers- en Visschers- bond een ondersteuning- en pensioenfonds, het Admi raal de Ruyterfonds opgericht, met onder andere Mets als bestuurslid. De inkomsten van dat fonds lieten te wen sen over, geen wonder in die tijd van crisis in de visse rij. Nog geen negen jaar later werd het fonds opgehe ven, de inleg werd aan de leden gerestitueerd en het restant verdeeld tussen de Oudeschilder Prinses Wilhel- minabewaarschool en de vissersvereniging. In Oosterend speelde dezelfde problematiek als in Ou deschild en werd door Betracht het goede geprobeerd een 40 Ut DOC» V/M D <S Z.H -.-grêSë ITGKEVEM TEM VOOJ2.DEELE HETWEDUWEM WEEZEM FOMDS TE. TEXEL!— O AN RIN De opbrengst van de 1 5e druk uit 1 921 was voor het Weduwen en Weezenfonds van Texel's Belang bestemd, die van enkele volgende drukken voor het Helden-der- Zee-Fonds Dorus Rijkers in Den Helder. Nummer 101 december 2011 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 9