Tipïoppies skeet liet, sot se wel vijf menute te skatere fon 't lache. Se wos nooit saggerijnig. Op Óóst had je VIOS en deer hodde we ollejaare 'n teneel- uutfoering. Na de uutfoering wos 't don féést. Ol 't geld dot don birmekwam wos foor de kos. Wee sowe doe 'n Tessels stuk opfoere. Dot hiette De krasse keet. 't Wos in 't Tessels dialect skreeve deur Huib de Rijmelaar. Wee wosse ol 'n week on 't oefene weest, maar 't gong niet. Wee konde 't Tessels niet leeze, we kwamme d'r niet uut. Doe het Huib olies omzet na 't Hollóóns; wee sprake dot op sien Tessels uut. Doe gong 't wel goed! 't Is toch raar dot je 't Tessels niet leeze ken. Foorol die streepies en die dakkies,ja, dot moet je maar net weete, welke klank déér bee hoort en hoe je 't uutspreeke moet'. 'n Boer ging om 'n róókie bee de bure. Hee hod soen gróte piep meenome en 'm deer volstopt en anstoke. Hee bleef maar effies en seit: "t ressie rook ik aaredaags wel op. Hee stopte thuus sien kleine piêpie en kon 'r héél de dag nag van rooke. Cor Schuyl woste sien biêne foor ie op de motor ginge reeje. Os ie don 'n ongeluk krigge sow, hod ie in ieder gevöl skóóne biêne. Jaap Sies: Wot 'nprachtig weer. 't Liekt wel vrede.' Jaap Kortenhoeven vertelt: Op 'n sundagochte, net foor de kerrek onging, skoot 't de dommenee is sien rèèg. Hee kon gien kont meer op. Korte- hoeve wos die sundag ouderling fon dienst, dus hee most mar os infööler diénst doên. Affijn, hee besteeg de preek stoel, keek over sien briltje op de ferzamelde gelovigen neer en sprak: 'Nou, dot is ok wot! Dommenee het spit is sien rèèg kreege, en hee het fraagt of ik fondaag don maar de preek wil leeze. Os d'r mênse benne die weggaan wille, hèèwwe ze nou nag de gelegenheid! 't Wos effies stil maar gien mens stapte op. 'Nou, dot föölt me gerust nagol mee', seid Kortehoeve en begon on de klus. Jaap was weduwnaar en al op hoge leeftijd. Hij droeg steunkousen en moest worden geholpen bij het aan- en uittrekken daarvan. Ook kreeg hij eens per week hulp bij het douchen. Hij had daar een bloedhekel aan en toen er eens een andere zuster kwam zei hij: 'Ik hèèw ol ies ol deen; wil jee olliên mien gezicht effe wosse'? Gerrit Terwindt ging op bezoek bij zijn schoonmoeder die in De Gollards woonde. In de hal trof hij een be kende aan die daar zat te wachten. (Later bleek dat diens zoon even op zoek was naar een rolstoel). 'Zó mon, kei je t nag wot hèèwe hier', vroeg Gerrit be leefd. 'Jajik, olliên de biêne wille niet meer zó erreg'. 'Maar wot doen je don hier; hèèw je met iemond ofsproke'? 'Nunnik, ik ben hier met me zeun en nou wacht ik op de elektriese stoel'! Riek en Willem Maas woonden op Windy Ridge. De familie Oele had daar een caravan, waar ze bijna elk weekend naar toe gingen. Op een keer had mevrouw Oele roomijs voor ze meege nomen. 'En' vroeg ze toen 't op was, 'lekker?' Riek: 'Ik ben bliêd dot ik die rotzooi op hèèw! Marco Ellen van de TX 5 ging met vrouw en kinderen op vakantie naar een vakantiepark met een zwembad. Hoe graag de jongens ook een duik wilden nemen, ze moesten eerst boodschappen doen met moeder. In de supermarkt vraagt moeder: 'Willen jullie volle of halfvolle mellek?' 'Moeder, doên ossiebluuft volle, aars moete we morrege weer! Gerard Kuip en Simon Dros Historische Vereniging Texel Nummer 101 december 2011 Pieter johansz Koning *19-10-1900 Zevenhuizen J. Witte Jz *ca 1 893 Wijntje Vonk-Eelman *30-08-1878 tx echtgenote van Aris Jan Eelman Mientje Smit *ca 1900

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 34