Kwajongens in de tuin van dominee Huizinga In het archief van de Gemeente Texel vond ik enkele brieven die een aanvulling vormen op rn'n stukje in het vorige nummer. Elk jaar in juli ging Huizinga met zijn gezin jaar een maand naar Groningen om zijn familie daar te bezoeken. In het jaar 1865 vertrokken ze op 4 juli. Het huis werd dan afgesloten en de meid ging ook naar haar familie. Dat was Sijmentje Schaap, die in het voorjaar haar zus Katriena had opgevolgd. Hun ouders woonden op Vlie land. Er kwam iemand om te tuin bij te houden, maar die was daar niet elke dag. Een uitdaging voor jongens, geen toezicht, wel lekker fruit. Maar dat mag natuurlijk niet. De buurman merkte wat er gaande was en trad op. Dat leidde tot aangifte bij de Officier van Justitie. Brief van Burgemeester Loman 14-7-1865: Aan den Heer Officier van Justitie te Alkmaar, Proces verbaal in zake van ontvreemding van fruit ten na- deele van Dominee Huizinga alhier. Omtrent de beschuldigdenmoet ik UEdG opmerken, da t de eerste beschuldigde hier vrij gunstig bekend staat, het geen minder van de anderen kan gezegd worden. Bij herha ling hebben beide anderen zich aan het fruit stelen schuldig gemaakt. Tegen Dirk Roeper is reeds 2 maal, sedert ik hier Burge meester was, proces verbaal opgemaakt, en het komt mij zeer wenschelijk voor, dat hij ditmaal gestraft worde, zoo wel tot een voorbeeld voor anderen, als voor zijnen eigene toekomst. Zonder dat hij gestraft wordt, al hij hoe langs hoe meer verharden en het is nu al erg genoeg. Nu 14 dagen geleden is hij een kermistent binnengeloopen en heeft hij moedwillig het vel van een Turksche trom ver nield, waarvoor zijne moeder f 7,- schadevergoeding heeft moeten betalen. Hedenmorgen heeft hij op nieuw kersen ge stolen in de tuin van Dirk Leyen, nadat xxx hem gisteren ernstig had onderhouden. Het was belangrijk om vast te stellen dat de jongens niet zomaar die tuin hadden kunnen inlopen. Hier was dat niet het geval, ze moesten over de schutting klimmen om erbij te komen. 17-7-1865 Aan den Heer Officier van Justitie te Alkmaar: Dat de tuin van Ds Huizinga één geheel uitmaakt met de pastorie en door eenen houten schutting geheel omringd was. Tevens voeg ik hierbij een proces verbaal ter zake eene nieuwe overtreding door denzelfden Dirk Roeper, welke volgens opgave niet 11 jaren, maar slechts 10 jaren oud is. En het ging niet alleen om peertjes plukken, maar om meer. 22-7-1865 Aan den Heer Officier van Justitie te Alkmaar: Toezending geboorteextracten Van Dirk Koorn, Willem Moojen en Dirk Roeper. Dat zij in den tuin van Ds Huizinga 5 bessenboomen [heb ben] beschadigd en 1 geheel ontkroond is. Ongetwijfeld is de beklaagde Dirk Roeper als de meest schuldige te beschouwen. Nogthans zou ik het niet wenschelijk beschouwen dat Wil lem Moojen (tegen wien bij herhaling proces verbaal is op gemaakt en die reeds eenmaal wegens het ontvreemden van een schapenvel beschuldigd werd en daarvoor te regt stond) niet gelijktijdig werd vervolgd. Omtrent Dirk Koorn heb ik overigens geene klagten verno men, zoodat ik geen bezwaar zou maken om deze onver- volgd te laten. Huizinga hoorde er pas van toen hij thuis kwam op 3 augustus. Hij schreef op 20 Augustus 1865: Sijbrand Pietersz Keyser moet den 29e naar Alkmaar over de tuindieverij van 3 jongens (van Dirk Roeper) als getuige. Wat voor straf zou er gegeven zijn? Dirk Roeper was de jongste zoon van Dirk Roeper en Dirkje Zuidewind, zijn broer Jan was 2 jaar ouder dan hij, zijn zusje Frouwtje 1 jaar. Dirk Roeper 9-10-1854 Den Burg tot 25-10-1928 Arnhem x Petronella de Winkel. Willem Moojen was geboren in 1853, op 4 januari. Zijn ouders waren Cornelius Moojen en Antje Hoede- maker. Willem trouwde met Willempje Visser uit Den Helder, ze kregen 7 kinderen. Voor de persoon van Dirk Koorn kan men kiezen uit: Dirk van Cornelis Koorn en Martje Eelman, geboren op 25 juni 1853 en Dirk van Dirk Koorn en Marretje Keizer, geboren op 10 december 1853, Driehuizen. Irene Maas 30 Historische Vereniging Texel Nummer 101 december 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 32