Rechts het boetje van Rozenburg omstreeks 1950. Prentbriefkaart, coll. Wilma Eelman Rietdekker Niek Luiken bevestigde in 1973 met een klopspaan tuurepennen op de tuure van de naar de Leemkuil verplaatste schapenboet. Foto Maarten stoepker 1895: De aanwezige Schapenboet wordt overgeplaatst voor stalling bij bovengenoemde "Diaconieplaats" De schapenboet van De Boer werd overgebracht naar de Diaconieplaats. Daar staat hij nog steeds op het erf, als rijksmonument. Die Diaconieplaats, aan de noordkant van de Laagwaalderweg, werd vernoemd naar de toen malige pachter: de Kerkeplaats van Zuidewind. Ook de plaats van De Boer werd naar de latere pachter ver noemd: de Kerkeplaats van Swaerts. Nu boert daar de familie Tjepkema met hun boerderijcamping De Vrije Vogel. Met die naamswijziging is aan de verwarring tus sen beide Kerkeplaatsen een eind gekomen. Een selectie van verplaatste schapenboeten Oude informatie over het verplaatsen van schapenboe ten duikt maar mondjesmaat en dan vooral bij toeval op. Soms in de vorm van mondelinge informatie, maar vanaf het verschijnen van de toen nog Texelsche Cou rant (in de oude spelling) en vooral dankzij de onvol prezen digitale versie daarvan kunnen we dat toeval een handje helpen. Hier volgt een onvolledige selectie. In de Texelsche Courant van 18 maart 1894 werd door M. Dalmeyer de opstal van een schapenboet in het Bur ger Nieuwland nabij M. Boon's Bosch te koop aangebo den. Ik weet (nog) niet waar die terecht gekomen is en houd me aanbevolen voor informatie hierover. Het boetje van Rozenburg werd in 1932 met paard en wagen verhuisd vanaf de Kogerweg. Dat gebeurde na de boedelscheiding tussen Machiel Kuip Cz en zijn beide zoons Cornelis en Jan, zo vertelde Cees Kuip Cz in 2004. In de Tweede Wereldoorlog had Cornelis Kuip Mzn in het boetje 25 enterlingen, die in één nacht door de Rus sen geslacht werden. Zo raakte Kuip snel en onbedoeld een koppel goede enterlingen kwijt! Inmiddels is deze schapenboet verdwenen. Tijdens de ruilverkaveling is in betrekkelijk korte tijd een aantal boeten verplaatst: Als eerste werd in 1959 in verband met de aanleg van de Boet van Jac Roeper aan de Laanweg. Pontweg de schapenboet van Jac Roeper Johz aan de Laanweg gesloopt en met wat extra raampjes herbouwd op een stuk land bij het Torenhuis. De boet van Flens, even zuidelijk van de LTS, maakte een korte reis naar het erf van de familie Barhorst aan de Pontweg. De Plaatselijke Commissie Ruilverkaveling Texel kreeg vergunning voor het verplaatsen van een schapenboet aan de Rommelpotsweg. Dat was het boetje van Veeger, in gebruik bij de gebroeders Van Heerwaarde, beter be kend als Cees en Wim Hoekie (Texelse Courant 8 sep tember 1965). Die boet werd maar een klein stukje ver plaatst, is nu van de familie Lap, staat aan het Lage wegje en is een gemeentelijk monument. Foto Jan Nauta Nummer 101 december 2011 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 21