III. Een Hnismanswoninn; iet Schanr, Coninek Westenberg-, zal op Maandag 4 Februari 1895, Verplaatste schapenboeten publiek verhuren: I. Een Huismanswoning fierv. Kerk - den Hoorn- (Tèxet) Begin september bekeek ik een paar prentbriefkaarten van Den Hoorn uit het begin van de 20e eeuw. Op alle bei is een schapenboet te zien, die daar nu niet meer staat. Op de ene zien we de N.H. kerk, links daarvan de stolpboerderij van Arie Bruin met daar voor, bijna on zichtbaar, een schapenboet. De andere foto is pal tegen over die boerderij genomen. Jacob Klaasz. Lap trouwde in 1909 met Reinoutje Aries Bruin en werd mede-eigenaar en later eigenaar van de oude stolp naast de kerk. Hij verkocht de schapenboet naast de stolp aan zijn overbuurman Dirk Veeger die 'm verplaatste naar de Rentmeesterskoog in de Hemmer. Bij de ruilverkaveling werd Jan Bakker de nieuwe eigenaar. De Plaatselijke Commissie van de Ruilverkaveling Texel verplaatste op diens verzoek de boet een stukje in de richting van de Hemmerweg (TC van 8 september 1965). En daar staat hij nog steeds, inmiddels als ge meentelijk monument. Die eerste verplaatsing van de boet gaf Jacob Lap de mogelijkheid om zijn oude stolp te vervangen door de huidige stolp naast de N.H. kerk van Den Hoorn. De recente suggestie om schapenboeten die op een voor de agrarische bedrijfsvoering ongelukkige plek staan, te verplaatsen naar locaties waar ze wel nuttig zijn, is op die boet van Dirk Veeger en vergelijkbare gevallen geba seerd. Een ander voorbeeld zien we aan het eind van deze advertentie van notaris Coninck Westenberg uit Notaris te Texel, 's avonds 7 ure, in het lokaal „de Rijzende Maan" aan de Waal Voor den tijd van 6 jaar. Voor Heeren Diaconen der Nederduilsch Eer- vormde Gemeente van de Waal. genaamd de Diaconieplaats, met 28 H. 83 A. 60 C. Wei- en Hooiland, staande en gelegen in de polders de Waal en Oudeschild, te Texel, te weten Ruiskoog, Middelste, Achterste, Wouters- koogen, Dito'sland, Dijkstal, het Ézel, Admi- raalsland, de Matjes, Minke langwaal, Mie- land, Langwaal of Varkensweidje en Lang waal by de Waal. II. Vier perceelen Bouwland geDaamd de Rennekneppel, gelegen by de Waal. te zamen groot 18 A. 40 C. afkomstig van DIRK DE BOER met 29 H- 70 A. 60 C. Wei en Hooiland, staande en gelegen in de polders de Waal en Oudeschild te Texel, te weten Huiskoog, aan de Huiskoog, by huis of afkomstig van Th. de Boer; Oude Huis- koog, achter Ouwe Huiskoog, bij de Til, Schuur met Stalling en Hooiberging, Hoogeweidje, Dirksland, Mislandje, Enterlingenweide. de Ven en Paardenweide, afkomstig van Th. de Boer, Groote Langwaal en Rietkoog, afkomstig van Dirk de Boer. De aanwezige Schapenboet wordt overge plaatst voor stalling bij bovengenoemde „Diaconieplaats." Texelsche Courant van 24 januari 1895. l 128 Foto. en Uitgave W. L. Bakker, Lz. Texel De boerderij van Arie Bruin en de boet van Dirk Veeger aan de Kerkstraat in Den Hoorn. coll. Maarten stoepker 18 Historische Vereniging Texel Nummer 101, december 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 20