Tocht naar Chattam. Ik probeer in mijn studie de werkstukken zoveel moge lijk te betrekken op mijn eigen onderzoek naar de wal visvaart in de 17e en 18e eeuw, en het liefst natuurlijk de relatie met Texel hierbij. En dat kon ik ook in deze opdracht. Voor mij was het gelijk duidelijk dat school platen en met name de schoolplaat Ter walvischvaart een prachtig voorbeeld was van een lieu de mémoire. Deze plaat heb ik als leidraad gebruikt voor het werk stuk. Om het ook nog Texels te houden had ik er illus traties bijgevoegd van Texelaars die vereeuwigd zijn met schoolplaten. Herinneringen Vrijwel iedereen die de vijftig gepasseerd is en zijn la gere schooltijd in Nederland heeft doorgebracht, is op de één of andere manier geconfronteerd met schoolpla ten. De oudere generatie uit deze groep is opgegroeid met de vertelselplaat van Jetses en het bijbehorende leesplankje Aap-Noot-Mies. Grote groepen kinderen kre gen geschiedenislessen met behulp van de kaart de Tocht naar Chattam 1667, waarbij de heldendaden van 'onze' zeeheld Michiel de Ruyter werden geprezen. En wie van de vijftigplussers herinnert zich niet de zweetdruppels bij de 'blinde kaart' van Nederland of Europa? Coll. Familie Vonk Het fenomeen schoolplaat Schoolplaten zijn afbeeldingen, schilderijen, aquarellen, tekeningen of foto's op groot formaat. De afbeeldingen zijn vaak geplakt op een groot stuk hard karton, 84 x 110 cm groot. Daarnaast zijn er ook de platen (schoolwand- kaarten) op rol waarbij de afbeeldingen op linnen zijn ge drukt. Het linnen werd tussen twee stokken gebonden. In de 19e eeuw ontwikkelde zich het aanschouwelijk onderwijs op de lagere scholen in Nederland. Leerlin gen werden actief aangesproken op hun waarneming en denkvermogen. In de klas zelf werden objecten uit de directe omgeving besproken. Vanaf 1857 verschenen de schoolplaten getekend door de Utrechtse onderwij zer H.J. van Lummel. De 150 schoolplaten waren ver deeld in de series In en om het huis, Landbouw en vee teelt, In de dierenwereld en Handel en bedrijf.2 Deze schoolplaten zijn tot het eind van de 19e eeuw ge bruikt op de lagere scholen. De onderwijshervormer Jan Ligthart (1859 - 1916) vond in het begin van de 20e eeuw dat dit aanschouwe lijk onderwijs te saai was geworden.3 Hij ontwikkelde een nieuwe methode, ook met schoolplaten, die het 2 De platen werden, voorzien van toelichtingen, uitgegeven door uitgeverij Kemink en Zoon uit Utrecht. Alleblas, Jan, Schoolplaten St schoolkaarten (Dordrecht 2009). 3 Dane, Jacques ed.Jetses aan de wand, (Kampen 2009) 9. Nummer 101 december 2011 Historische Vereniging Texel 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 13