Heintjevaar, een echte Tesselaar ris. In 1907 telde het fonds 450 leden en 160 donateurs over heel Texel. Vooral in Oudeschild en Oosterend leefde Texel's Belang. Een speciale commissie organi seerde fancy-fairs, verlotingen, toneelvoorstellingen en publiceerde en verkocht dichtbundels en boekjes om de kas te spekken. Hofleverancier van teksten voor die boekjes, bundels en toneelstukken was Willem Mets. Visschers Grietje was een van die boekjes; de eerste druk daarvan verscheen in 1895 en de 22e in 1929 Mets van een veelschrijver, die veel Texels materiaal verwerkte in zijn boekjes. De opbrengst van zijn boek jes gingen niet alleen naar Texels Belang. Zo publiceerde hij in 1874 Arme moeder, een dichtbundel waarvan de opbrengst bestemd was voor de weduwe en vijf kinde ren van de op zee gebleven schipper Poulus Visser en in 1906 Zeekraal, waarvan 706,72, de netto-opbrengst, bestemd was voor de slachtoffers van de watersnood ramp in Zeeland. Willem Mets schreef ook toneelstukken. Vooral zijn kluchten waren volgens de recensies in de Texelse Cou rant geliefd. Zijn operette Duinroosje, met muziek van de naar IJmuiden verhuisde Sam Vlessing Philipzn, werd voor het eerst opgevoerd in 1898 in De Vergulde Kikkert. Die operette verscheen in druk in 1907 en werd voor zover mij bekend in 1918 voor het laatst op gevoerd in de Zeven Provinciën in Oudeschild. Nog twee succesvolle operettes met muziek van Sam Vles sing en teksten van Mets, Assepoester en De klokketoren verschenen in 1901 en 1903 en werden ook aan de vaste wal en op Vlieland gespeeld. In 1916 werd de ope rette Ada van Holland opgevoerd, met muziek van W. Degenhardt uit Amsterdam. Bij de uitvoeringen in De Zeven Provinciën in Oudeschild en Hotel Texel in Den Burg door Zangvereniging Eigen Oefening uit Oude schild vertolkte Neeltje Hoedemaker de hoofdrol. Hein tje Blom Jd speelde haar dienares Agneta, Simon Smit de jonge grondbezitter Floris en R Bakker Azn en S. Zijm diens vrienden Herman en Daniël. Piet Boom was de goochelaar Carlo, Piet Hoogerheide speelde Kas- par, een visser en Jannetje Maria Pool was zijn dochter Anna. Jo Pool speelde vriendin Anna. Jurr Beumkes (getrouwd met Jannetje Pool) speelde kastelein Martensz en Thijs Bakker hopman Walter. Tenslotte waren er soldatenrol- len voor Frans Zegel en P. Bakker. De complete parti tuur en de met de hand uitgeschreven partijen bleven bewaard. Daarnaast was Mets schrijver van gelegenheidsteksten en -liederen, zoals ter gelegenheid van de verjaardagen van koning Willem III en koningin Wilhelmina, de kro ningsfeesten van Wilhelmina in 1898 en niet te vergeten Sinterklaas. Meester W. Heeroma, hoofd van de school in Midden Eierland, zette ook liedteksten van hem op muziek. Wij zij heel blij met de manuscripten van Mets. Ze zijn weer terug op Texel, bij die gemeenschap waarmee Mets zo hecht verbonden was en waarvoor hij zich met hart en ziel inzette. En als u wilt zien wat Mets zo al geschreven heeft, op maandagmiddagen vanaf 15.00 uur bent u van harte welkom in onze bibliotheek. Wilma Eelman De gegevens voor dit artikel zijn afkomstig uit de manu scripten van Willem Mets en uit de Texelse Courant. Arte, orte, erwten. Jansens Tessels Woordenboeken ook Keysers Het Tessels vermelden vreemd genoeg niet urte! Middelnederlands; arwete, erwete, ort; ook Hollands 'urt.' De woordbekendheid bij geïnterviewden was 100%, maar dan moeten we toch een onderverdeling maken in arte 8%, orte 50% en urte 42%, die verspreid over het ei land gevonden werd. Wierings; urte. Westfries; arte. Enkhuizer dialect: art en urt. Gronings: ort; een klein kind dat niet groeien wil. Bij ons thuis in Oudeschild werd ook 'urt' gebruikt. Ook, wot een klein urtje', dat wilde zeggen een klein (uitgevallen) kind. De meeste geïnterviewden kenden deze uitdrukking ook. In Oudeschild had je iemand met de bijnaam Reijer Urt, in Den Hoorn was er een Nan Ert! Een inwoner van De Gollards zei: 'Eige orte kooke het best! "Hee siet eruut os 'n uutskete ert" (hij ziet er beroerd uit) zei de heer J. M. de Vries. Conclusie: Het lag voor de hand dat de benaming voor dit volksvoedsel geen exclusief Tessels woord zou zijn. Ik heb het op mijn lijstje laten staan omdat, heel opval lend, alle vier Middelnederlandse vormen met a, e, o en u nog in het Tessels dialect te horen zijn. Theo Backer ad Het Tessels Woordenboek geeft: 'Heesiet eruut os 'n beskete ort'. Nummer 101 december 2011 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 11