Deel van de plank die bij mij thuis hangt contrast met de niet bewoonde, grijze wilgen en de frisgroene vlieren die hoger op deze dichtbegroeide helling staan. Detail van de plank bij de schuren van Kees Kikkert. De koppen van de wormnagels zijn weggeroest. De roes tige punten van de nagels in het hout zijn nog zicht baar. (foto Wim Loning) (foto Wim Loning) Plotseling zie ik dit beeld aan voor een hoge oever van een tropische rivier en waan ik me niet meer op een uitkijkpost, op een verhoging in het land schap, maar op de brug, de campagne van een schip, een VOC-schip, varend door een exotisch landschap. Ik lach om die gedachte, maar geeft de Geulvallei niet de loop van het Spanjaardsgat aan en hebben hier niet vele schepen zee gekozen? Van het Clijf tot Den Hoorn vertelt me bij thuis komst dat ik hier precies over een maand, dus de 16e augustus, weer moet staan. Laat, tussen 11 en 12, om dan te beleven hoe op die avond in 1665 raadspensionaris Johan de Wilt een dertig schepen van cle Hollandse vloot vanaf de Texelse Rede door deze al sterk verzandende geul - bijgelicht door een 16-tal Texelse vissersscheepjes - veilig naar zee en langs de Engelse vloot die hen elders ver wachtte, loodste. Over 5 jaar 350 jaar geleden! Een mooie gelegen heid om op de 16e augustus 2015 dit gewezen zee gat alsnog om te dopen tot "Heer De Witt's Diep" en deze uitkijkpost van een fraai plexiglas wind scherm te voorzien waarop cle afgebeelde schepen zo geplaatst zijn dat zij als het ware via de Geulplas zee kiezen I Of is de smartphone dan al zo ontwikkeld dat we 'verleden beelden' van deze plek uit het archief van de Historische Vereniging op ons scherm kunnen toveren? Wim Loning Nummer 97, december 2010 Historische Vereniging Texel 93

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 95