Het verleden kleurt het beeld Stuk hout met wormnagels (foto Wim Loning) Boven mijn houtkachel hangt een plank. Een plank die ik niet wil missen. Die hing al in het ach terste deel van Klif 23, waar ik van 1963 tot 1966 woonde. Daarna op "De Boogerd" en nu al vele ja ren hier. Het is een mooie eikenhouten plank die doorzeefd is met fraaie, met een kalklaagje beklede gangen van de paalworm. Een strandvondst van toen ik nog maar net op Texel woonde. Ook een fraaie scherf Romeins aardewerk die ik tijdens de ruilverkaveling nabij Donatushoeve vond, be schouw ik als een kleinood dat ik niet graag mis. Wat ook uit de omgeving van Den Hoorn meekwa men, waren de duinroosjes. Daar werkte men in 1964 aan een zanddijk bij het Noordvlak. Een zanddijk zo ver van zee? Ik zag dat niet zitten, maar Rijkswaterstaat had gelukkig een beter voor uitziende blik. Ik kon zo eenvoudig aan een aantal gave wortelstokken van duinroosjes komen die ik eerst bij Klif 23 plantte en die later meeverhuisden naar "De Boogerd" en de "Vloedlijn" in Den Burg en die nu tuin en plantsoen sieren met hun fraaie groen, bloemen en bottels. Genoeg over huis en omgeving. Ik stap op de fiets. Het is al weer zo'n fantastische zomeravond.De richting raadt u al! Richting Den Hoorn, vandaag naar de Mokbaai! Ik rijd nu langs De Petten, met links van me de pas met stort- en zetstenen versterkte dijk. Als ik denk aan alle gaten in die plank thuis, kan ik mij de pa niek voorstellen toen in 1731 de paalworm massaal toesloeg en in enkele jaren ook op Texel al het paalwerk van de (wier)dijken volkomen vernielde. Creosoteren van het hout en/of het beslaan met wormnagels bleek niet afdoende tegen de binnen dringende larven. Steen werd het nieuwe materi aal. Thuis heb ik nog een stuk hout liggen, bezet met deze nagels. Ik vond dal bij de vissershaven van Oudeschild toen die vergroot werd. Bij de schuur tjes van Kees Kikkert was nog tot voor kort een prachtige, roestkleurige plank te zien, die ooit be zet was met deze nagels en even verderop zijn met deze nagels beslagen havenpalen gebruikt voor het vierkant van de boet op het land van Jan Kikkert. Als ik rond half 10 op de uitkijkpost bij De Geul sta, is het windstil en geniet ik bij een heerlijke temperatuur van de rust en het prachtige tegen licht op de Geulplas. Met mijn verrekijker zie ik langs de linker oever enkele lepelaars, maar het meest in het oog springen de bladerloze wilgen met de vele nesten en de honderden donkere aal scholvers op de kale, witbekakte takken. Wel een 92 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 94