Eierland, vogelpoep en de Stille Oceaan Met Pasen 2009 in de sneeuw het nieuwe dak en een voorbespannen betonvloer met vloerverwarming, hebben we alles zelf gedaan, ook de royale kelder onder ons huis. En we zijn nog altijd bezig, het werk is nooit af. Eén muur in ons huis herinnert nog aan het 'plaatsje' dat er eer der heeft gestaan en in al die jaren bewaard is ge bleven. Het boerderijtje "De Laagte", als het ware de tegenhanger van de boerderij "De Hoogte" aan de Leemkuil, stond hier van 1854 tot 1895 en werd gebouwd door Gerrit Dirksz Boon. trots op. We koesteren het als een monument, vrij staand in het landschap van de Hoge Berg, zonder storende bijgebouwen of schuurtjes er omheen. Vanzelfsprekend vragen wij ons wel eens af wat toekomstige eigenaren zullen gaan doen? Zullen die, voorzien van een gevulde beurs, de boel plat gooien en er een luxe villa voor in de plaats zetten? De praktijk wijst dat maar al te vaak uit, maar wie dan leeft, wie dan zorgt. We wonen hier nu bijna 40 jaar en zijn er geweldig Johan Reydon "Vertel iets van het gebruik van Chilisalpeter in de tuinbouw". Deze opdracht is te vinden in een oud schriftje van Meester Klimp, hoofd der school in Zuid-Eierland van 1911 tot 1928. De in Groningen geboren Hein Klimp vervulde een belangrijke rol als landbouw- voorlichter in de destijds nog arme polder Eier land. Hij stimuleerde de pachtboeren om nieuwe en verbeterde teeltmethoden toe te passen. Bladerend in zijn bijna honderd jaar oude schrift jes, met prachtig geschreven vragen en opdrachten, komt een beeld van zijn tijd bovendrijven. Ik werd nieuwsgierig, wat bedoelde hij met "Super, de nieuwe meststof" en "wat was het verschil met Chilisalpeter"? Chilisalpeter komt uit Chili, maar van de eilanden bij Chili en Peru komt ook guano. Is dat soms het zelfde? Het gaat inderdaad om hetzelfde, het gaat om vogelpoep! Guano (een verzamelnaam voor Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 89

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 91