Het klimophuisje, B 53 Den Burg Het huisje bij de aankoop in 1 962 Bij de postbodes destijds voornamelijk bekend als "De Laagte" en bij sommige Texelaars als "'t Huus- sie met de pruuk-op-het-dak". Dit huisje is gebouwd in 1902 door Jan Jansz Kuij- per en is dus bijna 110 jaar oud. In de nok van het oude dak stond geschreven: Cornelis Huisman, 18 jaar, 9 april 1902, opperman. Het huis heeft een lange geschiedenis met vele eigenaren en bewo ners. Om dat eens goed uit te zoeken vroegen we de hulp van Karei van Empel, onze kennissen en diverse Texelaars. De bouwtekening is niet be waard gebleven, maar dit type huis zijn we op ver schillende plaatsen tegengekomen. Het is een soort 'catalogushuis'. Het is volkomen identiek aan de huisjes in de veenderijen in het oosten van het land. In "Het Veenpark" te Barger Compascuum kun je ze nog vinden. Die hebben ons als voor beeld gediend. De aangebouwde stal is wel karak teristiek voor Texel. Toen het als voormalig boerenbedrijf van Mattheus Jacobsz Witte tijdens de ruilverkaveling vrij kwam en door de Stichting Landbouwgronden als tweede woning werd verkocht, kwam het in handen van de familie Wijnaendts uit Den Haag. De gemeente vorderde het huis van 1963 tot 1972 om er een ge zin in te plaatsen. We kochten het in 1971. Bij de overdracht van de huissleutel in maart 1972 zorgde Daan van Wilsum voor de afschouw en hij verklaarde dat het pand 'in orde' was. We spraken af dat wij het zelf gingen opknappen, op voor waarde dat de buitenkant niet veranderd zou wor den. Het was een moeilijk start. Bij de banken konden we geen hypotheek voor de aankoop krijgen. Het pand werd als 'onbewoonbaar' gezien. Men stelde ons voor om het maar plat te gooien en iets nieuws te bouwen. Maar wij hadden wat met dit huisje. Dit kon een monumentje worden aan de voet van de Hogeberg. Via een andere weg kregen we toch wat armslag en we konden beginnen. We kozen voor zelfredzaam heid. Vooral kalm aan beginnen met het hoogstno- dige opknapwerk om er al in te kunnen wonen en alles zelf doen. Dat betekende klussen van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. Zeven dagen per week, vijfjaar lang. Zoveel mogelijk kennis verga ren bij vaklui, kijken hoe zij het doen. Aan mijn baas Gerrit de Haan (Texels Museum) hadden wij het goede voorbeeld. Op een enkele ingrijpende verbouwing na, zoals 88 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 90