m rri KJ Geschiedenis en Kernwaarden De Historische Vereniging heeft meer dan 900 leden, waarvan het overgrote deel woonachtig is op Texel. Daarmee is het de grootste vereniging van het ei land. In andere delen van Nederland zijn vergelijk bare voorbeelden. Vast staat dat veel mensen grote belangstelling hebben voor de geschiedenis van hun eigen woongebied. De Historische Vereniging voor ziet dus in een behoefte. De inhoud van het mooie kwartaalblad vergroot onze kennis. Voor wie zich verder wil verdiepen zijn er de archieven, schatka mers met informatie over onze geschiedenis. Het is belangrijk onze kernwaarden te behouden. Ze maken Texel tot wat het (nog steeds) is: herken baar, geen dertien in een dozijn, 'aars' en uniek. Het geeft de Texelaars een gevoel van thuis-zijn. Ook voor het toerisme is het van belang, omdat een ge bied dat zich door haar aparte kwaliteiten onder scheidt van andere, een grote aantrekkingskracht heeft. Onze kernwaarden zijn daarom geen dood lopende sporen uit het verleden, maar moeten de leidraad zijn naar de toekomst. Ze verbinden he den en verleden, geschiedenis en toekomst. i«Xü» I 1 J J J T -~T Het open landschap van de Hemmer in de sneeuw op 3 januari 201 0 Maar er is meer. In dorpen, in hel landelijk gebied, bijna overal zijn de sporen van ons verleden nog zichtbaar en beleefbaar. Ieder gebied heeft haar ei gen geschiedenis van ontstaan en ontwikkeling. In het spoor daarvan maakten de bewoners, door de tijden heen, hun eigen proces door van verande rend leven en werken. Dit samenspel van natuur en mens heeft niet alleen vorm gegeven aan de om geving, het bepaalde mede de identiteit van de be volking. Dit geldt ook voor Texel. De ligging en de krachten van wind en water legden de basis. De Texelaars pasten zich daarbij aan, maar gaven ook meer en meer vorm aan hun eiland. Dit proces, met vallen en opstaan, met wisselend succes en soms met grote offers, smeedde een hechte band tussen eiland en bewoners. De sporen van deze wisselwerking zijn nog overal zichtbaar, zowel in de dorpen als daarbuiten. Ka rakteristieke woningen, oude rooilijnen, structuren in het landschap, allemaal stille getuigen van onze ontstaansgeschiedenis. Met elkaar zijn het onze kernwaarden: cultuurhistorie (gebouwd en onge bouwd), natuur en landschap, kleinschaligheid, identiteit en natuurlijk de ruimte met kenmer kende zichtlijnen en vergezichten. (foto Adriaan Dijksen) Hoe staan onze kernwaarden er nu voor? Inciden teel is er zeker aandacht voor en gebeuren er goede dingen. Organisaties en individuen leveren waar devolle bijdragen. Voorbeelden zijn de activiteiten van de Historische Vereniging, de Stichting Dorps herstel, De Lieuw, de Natuurorganisaties en veel individuele bijdragen. Desondanks is er een trend waar te nemen dat Texel bepaalde kwaliteiten ver liest. Het wordt voller, drukker en qua inrichting en gebruik grootschaliger. Dat gaat ten koste van een aantal kernwaarden. Een verdere ontwikkeling in deze richting moet zoveel als mogelijk worden voorkomen. Daarvoor zou iedereen verantwoordelijkheid moeten nemen: gemeente, economische sectoren, maatschappe lijke organisaties, burgers. De kernwaarden zijn immers ons maatschappelijk kapitaal. Daarbij is het absoluut niet de bedoeling dat Texel een muse umeiland wordt en dat zaken op slot gaan. Inte gendeel, de kunst is om behoud en ontwikkeling te combineren, zodat Texel zowel welvarend als uniek blijft. Het gemeentebestuur heeft daarbij een bijzondere verantwoordelijkheid. Zij kan de voorwaarden 6 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 8