Deze foto dateert uit de vijftiger jaren van de vorige eeuw kinderen gingen in teilen in bad en het warme wa ter voor dat bad moest op ons 3-pits butagastoestel gekookt worden. Op vrijdagmiddag gingen we voor een echte wasbeurt naar het badhuis, ongeveer op de plek waar nu de landartsen zitten op de Witte Kruislaan. Dat badhuis had een 4-tal douches en één bad. Een bad nemen kostte meer geld dan de douche gebruiken. Er was een echte badmeester, die zorgde dat alles schoon bleef en de mensen niet voor hun beurt gingen. Er hing in het badhuis een lucht, die een mengeling was van stoom, mensen- lucht en zeep. Wij namen altijd een douche, het bad leek me toch een beetje 'vies', maar dat was meer het idee, dan dat het echt zo was. De kleren werden gewassen in de wasmachine en het water, wij hadden dus geen warm water, werd verwarmd met een grote elektrische spiraal. Op de wasmachine stond een handwringer. En maandag was echt nog dé wasdag. In het begin toen ik eens aan het wassen was, kwam de postbode langs en die zei: "Je houdt het hier geen half jaar uit". Het is anders gelopen! De postbode kwam toen nog twee keer per dag en je kon hem gemakkelijk post mee geven, dan hoefde je niet naar Den Burg om te pos ten. Als je naar buiten keek, kon je buurman Zuide- wind zien melken, gewoon op een krukje in het weiland onder de koe. Zijn huishoudster, 'tante Truus', schrobde melkemmers altijd schoon nadat ze geleegd waren. Bij Zuidewind en alle volgende buren mocht ik altijd melk halen, eerst gewoon in (coll. familie De Wilde) een busje met een hengsel eraan. Die zijn niet meer te koop en nu gaat de melk in een plastic zuurkoolvat. Zuidewind had ook een Fjordenpaard en een drie- wieldekar, waar het paard vóór gespannen werd en waarmee hij ruige mest mee uitreed. Een andere buurman had een aantal kinderen en met die kinderen werden de ingezaaide bieten akkers handmatig van onkruid ontdaan. Als je dan langs hen fietste, zag je een heel rijtje mensen, al len op de knieën liggend gestaag vooruil schui vend en het onkruid verwijderend. Wij hebben besloten ons huis voor een deel in de oude stijl te houden, onze wagenschuur is nog steeds de wagenschuur zoals we hem aantroffen toen we kwamen. We zijn nooit gecharmeerd ge weest van glazen darsdcuren. De bouw van de boerderij met zijn vierkant is goed te begrijpen als je in de wagenschuur gaat slaan, want alles naar de rieten kap is nog helemaal open. De gierput is de oude gierput en dient tegenwoor dig als een soort werkplaats en als plek om bij mooi weer buiten te zitten en soms te eten. Dat al les onder de door ons geplante en inmiddels be schermde walnotenboom. Een idyllisch plekje met uitzicht op een heerlijk, tegenwoordig redelijk modern, huis. Mies de Wilde-Stuurman Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 87

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 89