Het kistorgeltje van meester Boonacker Dit kistorgeltje was ooit van meester Boonacker, mijn overgrootvader. Meester Boonacker was van 1849 tot 1888 hoofdonderwijzer in de school van Zuid-Eierland. Niet de huidige school, waar nu "de Scholerie" van Niek Welboren is, maar de oude school van Zuid-Eierland. Die stond daar tegen over, in de 's Elertogenboschweg. Meester Boonacker ging wekelijks met dit kistorgel tje op zijn rug lopend naar Oosterend, eerst de Schoolweg af tot de dijk van 't Noorden, dan de Genteweg en dan nog het laatste stukje naar Ooste rend. Hij dirigeerde daar een koor, ik heb ook wel eens gehoord dat hij daar dirigent was van een fan farecorps Concordia. Na afloop ging hij dezelfde weg weer lopend terug, met het kistorgeltje op de rug. Ook 's winters, door weer en wind. Hij moet het wel goed ingepakt hebben, want het ziet er nog mooi uit. Er zit zon mooie klank in, luister maar. M'n overgrootvader Jacob Boonacker was geboren in 1828 in St. Maarten en trouwde in 1853 op Texel met Frouwtje Roeper. Hun oudste dochter Aaltje trouwde met Jan Raven. Die was veearts en veel ou der dan Aaltje. Na het overlijden van Jan woonde Aaltje nog in de "Rustende Landman", vlak bij de Ruigendijk. Daar werd sterke drank getapt. Zo gaal het verhaal dat een stel jagers, met geschoten een den en hazen, daar aanlegden en het nogal laat maakten. Aaltje, toen al weduwe, en haar dochter vonden het welletjes. Ze verhuisden de jachtbuit uit het halletje naar buiten en bonkten op het raam. De jagers vlogen naar het halletje. "Jongens, de jachtbuit is weg!" en snelden vervolgens naar bui ten. Hup, deur op slot en de dames gingen lekker naar bed. Na Aaltje volgden nog twee dochters: Neeltje werd geboren in 1855 en trouwde met Arie Langeveld, daarna kwam Frouwtje (1857 - 1943) die trouwde met Willem Duinker. Het vierde kind was Teunis, hij werd ook schoolmeester. In 1862 werd Trijntje geboren. Zij trouwde met Willem Roeper en woonde later op "Bargen". Haar kleindochter Neel tje Schouten-Roeper heeft nog op het orgeltje ge speeld op cle zondagschool en tijdens een feestje in de tuin van de pastorie in De Waal. De dochters van meester Boonacker en Frouwtje Roeper konden allemaal goed handwerken en zin gen. Marretje Dijksen, later getrouwd met Reijer Buijs, de grootmoeder van mijn vrouw Nannie, ging lo pend vanaf "Sir Robert Peel" aan de Postweg naar de zusters Boonacker in Zuid-Eierland voor hand werkles. Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 83

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 85