Aris Dirksz Eelman De boerderij op Harkebuurt rond 1910 (coll. Historische Vereniging Texei) Aris Dirksz Eelman was geboren 26 juni 1877 op de boerderij "Nieuwkoop" van zijn vader Dirk Eel man en sinds 1904 huurder van de boerderij Har kebuurt 2. Hij was niet alleen veeboer maar ook ondernemer. Ondanks dat hij maar een klein aan tal koeien bezat, had hij wel zijn eigen stier. Omdat in die tijd de veeteelt kleinschalig was, ging hij met de stier langs de boerderijen om koeien te dekken. Zo is hij aan de bijnaam "Aris de bul" gekomen. Deze bijnaam is op zijn zonen Dirk en Rein over gegaan en is nog steeds bekend bij de oudere Texe laars. Aris Eelman heeft het initiatief genomen voor een vergadering op 12 september 1916 met enige rund veehouders in "Het Wapen van Amsterdam" in Oosterend om tot de oprichting van een zuivelfa briek in Oosterend te komen. De commissie, be staande uit A. Eelman, W. Bremer en Jb. Boogaard, kocht binnen een week het grootste huis in Ooste rend. De fabriek zou zo in het midden van het dorp gevestigd worden. Het Dagelijks Bestuur van de Gemeente heeft in januari 1917 het verzoek, dit te mogen doen in het daarvoor gekochte gebouw, afgewezen. De melk moest aan de zuivelfabriek "De Hoop" in De Waal worden geleverd. De com missie heeft toen besloten voorlopig geen verdere pogingen tot oprichting van een zuivelfabriek in Oosterend te doen. Voor 1900 bestond het beroep van melkboer of melkslijter nog niet. De veehouder leverde recht streeks aan de consument. Pas in 1910 waren er in Den Burg de eerste melkslijters en dit nam in de ja ren daarna in aantal fors toe. Sinds het eind van de 19e eeuw was er sprake van fabrieksmatige verwer king van melk op Texel tot kaas en boter. Na 1910 was er op Texel een zuivelfabriek in Den Burg ("De Bocksberg"), De Waal ("De Hoop"), Eierland ("De Samenwerking") en Den Hoorn ("De Onder neming"). In De Koog is getracht een fabriek van de grond te krijgen, maar dit is mislukt. Aris Eelman was teleurgesteld over de afwijzing van het Gemeentebestuur. Hij ging op zoek naar andere mogelijkheden om zijn melk af te zetten. "De Hoop" en de andere zuivelfabrieken op Texel betaalden te weinig en de melkslijters, die een ho gere prijs gaven, waren voorzien. Hij kwam in con tact met melkslijters in Den Helder en hij vond er 3 a 4 die zijn melk en die van andere veehouders wilden verkopen. Aris Eelman zette zijn plannen door en haalde iedere morgen met paard en wagen de melkbussen, met een inhoud van 40 liter per 80 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 82