Maandag - Wasdag Vanmorgen, toen ik om 8 uur opstond, naar de warme badkamer ging, de thermostaatkraan open draaide en mij douchte, dacht ik terug aan de tijd van mijn oma Als zij om 6 uur onder haar doorgestikte deken vandaan kwam, waste ze zich met het koude water uit de put. Het toilet was een 'secreet', een hokje achter huis met daarin een brede plank met een ton eronder. Dit bleef nog lang in gebruik totdat de wc-pot kwam, maar die spoelde je dan wel door met een emmer water uit de put. Waterleiding kwam pas rond 1955 en dat was alleen een kraan tje in de keuken boven een rood, asbest aanrechtje. Voor het ontbijt stopte ik nog even de was in de wasmachine, dan kon het na anderhalf uur in de droger en ondertussen ging ik ontbijten en stofzui gen; daarna was het tijd om naar de winkel te gaan. Oma zette de wasketel met witte was en groene zeep op haar 3-pits oliestel en ging ook iets anders doen: een eigen gebakken boterham eten en de vloer vegen. Ze had oude theebladeren bewaard om eerst op de vloer te strooien tegen het stuiven. Je had veel stof van een kachel die je stookte met hout, turf of steenkool. Af en toe mocht ze van haar moeder een stofzuiger lenen; hoe die werkte, heb ik nooit begrepen, want stroom was er niet. Als de was een paar uur had slaan trekken, "Tegen de kook aanhouden, anders werd het goor!", werd hij uit het water gehaald met een wasknijper. Het wasgoed ging in zinken teilen en moest op het wasbord gewassen worden, daarna drie keer ge spoeld. Het kook- en spoelwater van de witte was werd hergebruikt voor de bonte was. Tot slot on dergingen de sokken dezelfde volgorde. Nu zou je denken, "kon het water weieens wegge gooid worden?", maar nee hoor, als de was hing dan kon je er nog mooi het straatje mee schrobben. Dat was nog eens duurzaam gebruik! Het was heel belangrijk, dat ze haar was, behalve kraakwit, ook zo vroeg mogelijk aan de lijn had. Anders was ze een luie huisvrouw en dal wilde niemand zijn, want er werd heel wat af geroddeld ('geluld') op een dorp. Oma was eigenlijk wel de hele dag in de weer met de was, ze at op die dag meestal iets makkelijks, bijvoorbeeld zuurkool of zoute bonen. Dan hoefde je geen zanderige groente uit de tuin te halen en te wassen met dat koude putwater. Ook wij eten wel eens zuurkool, niet uit de Keulse pot maar kant en klaar van de supermarkt. Zoute bonen horen bij ons wel tot de vergeten groenten. 's Avonds zijn we allebei moe, ik duik voor de tv of met een boek op de bank en zij gaat sokken stop pen bij een olielamp en zingt liedjes met de buurt of ze vertellen elkaar verhalen. Om negen uur, uiterlijk half tien, gaat ze naar bed en ik pas na het late journaal om een uur of twaalf. Dit was zomaar een maandag, geen historische hoogstandje, die zien we wel in tv-programma's. Maar gewoon een huis-, tuin- en keukendag zon der man en kinderen. Mijmeringen van mij, Margriet Tromp-de Boer Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 79

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 81