Alles heeft zijn tijd! Om de dingen om ons heen te begrijpen is het goed ook naar vroeger te kijken. We zijn daarbij af hankelijk van beelden, geschriften, van zo ver mo gelijk ons eigen geheugen en van wat anderen ons vertellen. Mijn leven en werken speelden zich de laatste bijna 50 jaren af aan de Hoornderweg als vrouw van Aacl Boerhorst. In 1963 kende onze stolp nog twee bedsteden met stromatrassen en schudbed- den, geen aanrecht of douche, een buiten-wc en zes koeien in huis. Aad en zijn ouders vertelden me over vroeger, zo- datje in gedachten zo'n 100 jaren kunt overbrug gen. En nu me gevraagd wordt wat me zo fasci neert, dan is het de snelle wisseling van het leven en de dingen. Denkend aan die Hoornderweg van toen en nu, hebben daar veel veranderingen plaats gevonden. Elke week, vaak twee keer, reden vroeger de bak ker en de groentewagen van Van der Vis langs. Slager Ran nam de bestellingen op en bezorgde die gelijk met een bot voor Collie, de hond. Kruidenier Groot haalde het bestelboekje, bracht later weer de gevraagde boodschappen en moedigde tevens even de jongste aan bij het veters strikken. De postbode liep gezellig achterom voor een kop koffie. Bij overlijden kwam de aanzegger in zwart pak met hoge hoed aan de deur en las ons plechtig het be richt voor. Indrukwekkend! Nog geen fietspad en rotonde of vuilniscontainers. Wim Keesom was naar hier verhuisd vanuit de Mo lenstraat. Maar nu woont Kooiman op nummer 4 in een nog nieuwer huis en zonder melkkoeien. "Monte Rosa" is niet meer. Jan Hin van nummer 7 nam eerst meer koeien, maar nu melkt hij niet meer en heeft veel pony's van enthousiaste amazo nes in de kost. Henk Bas, boerend op "De Oude Witte Engel", hield op en nu woont de familie Jan Zegel er. "Frankendael" wisselde van bewoners en daar zijn nu recreanten. "De Grote Witte Engel" is geen bedrijf meer. Het huisje van tante Cor Boer horst is verbouwd, werd afgebroken, daarna op nieuw opgebouwd en is nu vergroot voor nieuwe Boerhorstjes. Ook de stolp van Dirk Boerhorst Jzn. en later Jan Dirkzn. is veranderd. Buurman Zuidewind bewoonde "De Kamp" met tante Truus. Hij had schapen, wat melkvee en een land vol tuinwallen. Nu boeren Jacob en Janne- De laatste melkbussen in 1976. chien Roeper met wel 60 melkkoeien of meer op deze prachtig gerenoveerde grote stolp. Op "De Oude Kamp" gingen vader Dirk Boerhorst en moeder Ymkje in het begin van hun huwelijk wonen. Als Dirk naar de lammermarkt in Leiden of Purmerend was, logeerde zijn vrouw bij tante Cor. Het was daar zo ver weg en eenzaam, vond ze! Het water was zo bruin, vertelde ze me ook, dat het witgoed om te wassen naar Den Helder ging in een grote rieten wasmand. En wijveel is ook daar veranderd en verbeterd, aangepast aan andere tijden. Met behulp van 'De Boerderijenboeken' zou je natuurlijk veel verder te rug kunnen gaan. Dit is maar een voorbeeld van enkele jaren, een gedachteoefening om zelf ook eens uit te proberen! Hel is goed terug te kijken en ook vooruit. Wij le ven slechts in een beperkte tijdspanne in een onbe grijpelijk groot heelal op dit kleine plekje. Het maakt je verantwoordelijk en eerbiedig te gelijk. Dankbaar heb ik daarom deze foto gekozen: Aad en Arjen bij de melkauto, die trouw elke dag 's morgens en 's avonds deze Hoornderweg aan deed. Ytje Boerhorst-Veenstra Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 75

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 77