Gymnastiek Vereniging "Texel" kenwet" van Rijkswaterstaat! Dat, en de bewaking erop, zou potentiële jutters zeker voldoende af schrikken! Dat dacht men tenminste, al pennenlik- kende in de burelen aan Groeneplaats 1. Maar ook deze theorie zou spoedig in rook opgaan. Want langs het koude Texelse strand schuimde op dat moment al menige jutter, op zoek naar buit.Terwijl de be waker bij de m.s. "Anneliese" tijdens een gezellig praatje werd afgeleid, verdween vanaf het voorschip 'zomaar ineens' de zo fel begeerde scheepsbel van deze ooit in Groningen gebouwde coaster. Tandenknarsend moest op de Groeneplaats de diefstal worden toegegeven. De plaatselijke media vroegen zich af hoe zoiets, op ons toch altijd be schaafde eiland, nou toch weer had kunnen gebeu ren. Maar zoals met de meeste oude kranten ge beurt, ook deze exemplaren verdwenen in de kattenbak en de story over de scheepsbel maakte plaats voor ander nieuws. Totdat wij bij Radio Texel, tijdens het actualiteiten programma "Springtij", het onderwerp en vervolg van de "Anneliese" nog eens aankaartten tijdens een live-uitzending. Opeens rammelde de telefoon in de studio. "Met Radio Texel, goedenavond". Het bleef even muisstil aan de andere kant van de lijn.Tot opeens het duidelijk harde luiden van een bel(!) ons danig deed opschrikken. Wie ver wacht zoiets nou. Zonder dal er ook maar één woord bij gesproken werd? Beduusd en in een luid lachsalvo brachten wij ons luisterpubliek op de hoogte van dit vreemde voorval. Wel draaiden wij gelijk, in de stijl van het onderwerp, de hitsingle "Dingdong" van André van Duin erbij. Nummer herkenning bestond toen nog niet, dus ook wij ble ven met cle nodige vraagtekens zitten. Maar niet alleen bij Radio Texel rinkelde anoniem de telefoon. Ook de gemeente Texel, de strandvon derij, de bewaking, Rijkswaterstaat en de politie werden diverse malen verrast door anoniem beige- klingel vanuit de telefoon. Steevast gevolgd door het verbreken van de verbinding... Het turnen op zich, het voorturnen, bestuurlijke functies en het jureren. De GVT heeft in m'n leven een grote rol gespeeld en Tessels is het. De vereniging werd op 2 maart 1923 in Den Burg op gericht. Het eerste oefenlokaal was in de Nieuwstraat, toestellen waren er niet, geld om ze te kopen even min, dus de smid, tevens voorzitter heeft toen in sa menwerking met een timmerman een brug en een Cartoonist Antoon Goes zorgde in die dagen voor een prachtige optekening van het voorval in de Texelse Courant. Met de situatie van de "Compass 1" nog vers in het achterhoofd, werd zelfs de plaatselijke recherche op pad gestuurd om de klus te klaren en wel voor het 'burgerlijk fat soen en de eer der gemeente Texel'. Op een ochtend zwaaide de deur open bij het Ma ritiem Jutters Museum in Oudeschild en ver schenen de heren Blom en Nijhuis (alias "Grijpstra de Gier") met een rechte rug voor de balie. "Zo Bert, jij weet nogal veel", klonk het bijna bezwe rend in mijn richting. "Heb jij enig idee waar die bel van de "Anneliese" is?" Laat nou net toevallig - boven de balie van het museum - de originele bel hangen van de voormalige visafslag in Oudeschild. Ik geef gelijk een flinke roffel aan het koord van deze bel met de vraag: "Wal dachten jullie hier van?" Lou en Aad keken me met een hopeloze blik aan. "Dat wordt hier echt niks", zeiden hun ogen. Voor de aangeboden kop koffie hadden de speur ders geen moed en tijd meer, waarna ze wat versla gen afdropen. Voor de goegemeente op zoek naar een nieuwe link in dit nog steeds kwellende ei landmysterie. Is de bel nou werkelijk (volgens de verhalen) ver dwenen naar het verre Georgië of heeft de heer J. Reeder himself, voormalig hoofd van Rijkswater staat, zonder het te weten, er nog een heerlijke bak koffie onder zitten drinken in één van onze zo sfeervolle strandpaviljoens? Domme, het wordt na de laatste echte stranding van de m.s. "Hunte" in december 2001, nu toch wel weer eens tijd voor een verse stranding hier op de kust. Al was het alleen maar om de oer-Hollandse Tes- selse eilandcultuur weer eens opnieuw uit te tes ten. Bert Koning rekstok gemaakt. Als valmatten werden matrassen ge bruikt. Een echte trainer was er niet, er werd met el kaar geoefend. Wel werden er toen al uitvoeringen en demonstraties gegeven. Dit was het begin, ver voor mijn tijd. Als je 9 jaar was mocht je naar de gym. Voor de jeugd was er als sport alleen gymnastiek en voor de iets ou~ 72 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 74