De bel van de "Anneliese" uit Oudeschild sliep, met de deuren op een kier waardoor je de kamer in keek, recht naar de kast waarop omoe een bus met dropjes had staan. Ik was in die lijd nog zo groen als gras. Ik over legde op de 'Klompenzolder' met mijn jeugdvriend Jaap Roeper waar de kindertjes vandaan kwamen. We waren beiden net verrijkt met gezinsuitbrei ding en we waren het over drie dingen eens: bij de geboorte van jongens kreeg je meer taart dan bij meisjes, Ina Ran was een mooi meisie en kiender- tjes kwamen door 'een luukie in de buuk'. Mijn Oudeschilder neefje, hoewel een jaar jonger, was aanmerkelijk wijzer. Hij leerde me in de bedstee bij omoe opwindende spelletjes. Die ontwikkeling werd voortgezet tijdens een logeerpartij op Skil. Daar stond bij de molen een wierschuur waarin zich de jeugd met voor mij toen nog duistere zaken vermaakte. Gerard Visman werd daar 'burgemees ter' gemaakt (geheel uitgekleed) en ook een reeds welgevormde jongedame (Janna?) maakte daar haar opwachting lol genoegen der oudere jongens. Mijn inzicht in deze materie werd tenslotte vol tooid door klasgenoot Ab in de weggetjes naar "Ceres". Op de terugweg van hel zwemmen leerde hij me wat 'fliemen' was. De boerderij van nrij grootvader verbrandde geheel in 1948. Ik kreeg in 1963 nog een daaruit gered roodkoperen keteltje terug van buurvrouw Agaath van Hein Smit van Sonja. Maar de bedsteden waren definitief verloren, evenals mijn onschuld. Gerard van der Kooi (foto Bert Korting) Strandingen en jutterij zijn ware ingrediënten voor onze eilandcultuur, die altijd weer smeuïge ge sprekstof opleveren Na de veelbesproken stran ding van de m.s. "Compass 1" bij Paal 13 in 1986 "mocht dit toch nooit meer zo gebeuren.vond men. Maar vier jaar later was het met een fikse storm opnieuw raak! Op 27 februari 1990 strandde de coaster m.s. "Anneliese" ter hoogte van Paal 18. Onze nieuwe opper-strandvonder/ burgemeester Ton Schipper, die pas na de "Compass 1" aantrad, het blijken dat hij door zijn ambtenarenkorps goed was voorgelicht. Hij gelastte onmiddellijk na de stranding tol bewaking op het schip. En alsof dat nog niet genoeg was: de gemeente verloor haar zeggenschap. Het schip viel - voor het eerst in de plaatselijke historie - onder de zogeheten "Wrak- Nummer 97, december 2010 Historische Vereniging Texel 71

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 73