Marsbewoners Indianendorp N.O. Den Burg, dat stond op de kaart die keurig bij ons bezorgd werd, toen we nog maar pas in een van de houten huizen aan de Schou- dieck woonden zo'n 28 jaar geleden. De leden van de Cascovereniging die de stichters van het india nendorp waren, woonden er prima. De kinderen waarvan een ruime aanwas ontstond, speelden met elkaar op het middenterrein, de aangeplante aal bessen werden door iedereen die er zin in had ge plukt en gegeten of door een pijpje een open raam ingeblazen. Als we uit het raam keken, zagen we grazende schapen, een oude boet en in het voor jaar velden geel van de narcissen. Kortom, we wa ren een kleine gemeenschap op zich. We waren 'de eerste Marsbewoners'. Dachten we. Dat het heel anders lag, bleek toen we acht jaar la ter aan het Vroonlant gingen bouwen. Bij uitgraven van de grond voor de fundamenten werden bewo- ningssporen gevonden. Zwarte cirkels van circa 4 meter doorsnee met in het midden een grote zwarte plek. Rechthoekige lijnen, stippellijnen. Hutkommen met vuurplaats, langhuizen, paalga ten? Hevig geïnteresseerd, maar ter zake ondes kundig, verzon ik van alles. Een amateurarcheo- loog dacht dat het om sporen uit de bronstijd ging, 3000 jaar geleden. Wat het ook was, we waren dui delijk niet de eerste bewoners. Lang geleden hadden mensen op 'onze' plek al een gemeenschapje) gevestigd. Misschien graasden er toen ook schapen, in ieder geval bloeiden er in het voorjaar geen velden vol narcissen. Kenden ze de voorlopers van het huidige graan en aten ze em mer en eenkoorn? Texel was geen eiland, maar er was vast wel te vis sen in de buurt. En wilei was er ook wel. Misschien aten ze bessen en speelden de kinderen met elkaar. Het vervult me nog steecis met ontzag dat we wo nen op een plek waar al zo lang geleden mensen hun bewoningssporen nalieten. Marijke Palm Neeltje Bakker, dochter van Nico Bakker en Marijke Palm, boven op sporen uit de oudheid. Vermoedelijk is dit een kringgreppel uit de bronstijd (ca. 2000 jaar voor Christus). De foto's zijn genomen op 4 september 1 987. 66 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 68