Texel vroeger en nu Henk Witte met zoon (coll. familie Witte) Om te beginnen stel ik me even voor: Hendrikus Nicolaas Witte, geboren 3 augustus 1950 op Zuid- haffel op de boerderij die nu de "Baronie" heet, maar toen nog niet. Ik word genoemd naar de bij naam van mijn grootvader C.A. Witte. Texel was toen nog heel ongerept en waarschijnlijk al meer dan 100 jaar in landschap weinig veranderd, met die ontelbare stukjes land verdeeld in hoekjes en puntjes, afgescheiden door tuinwallen. Vóór de ruilverkaveling stond er nog 450 km tuinwallen en er waren heel veel oude landwegge tjes, waarvan er nog een paar zijn overgebleven. Als we Texel terug zouden brengen naar de staat van voor de ruilverkaveling, dan zouden we hier en daar moeite hebben om de weg te vinden. Veel buurtweggetjes zijn aangepast of compleet nieuw gelegd. Van de tuinwallen is na de ruilverkaveling nog ±170 km overgebleven, waarvan het grootste gedeelte toen nieuw is gezet. De laatste jaren worden er weer nieuwe geplaatst. Dankzij de agrarische natuurvereniging en het Waddenfonds is er weer geld om 30 km op te knappen en 10 schapenboeten te herstellen. Die schapenboeten zijn wel heel kenmerkend voor ons landschap. Er staat nog een veelvoud aan tuinwal len die nodig onderhoud behoeven. Structureel zou ieder jaar zo'n zes kilometer opgeknapt moe ten worden, dan zijn we ongeveer in 30 jaar rond. Het landschap is door de ruilverkaveling ingrij pend veranderd. Het vergraven van tientallen kilo meters sloot, het vergroten en recht trekken van de percelen en het verdwijnen van meer dan 250 km tuinwal heeft het landschap heel erg veranderd. De aanleg van heel veel erfbeplantingen om boerde rijen, om de nieuwe stallen en schuren aan het oog te onttrekken, heeft jammer genoeg ook vaak mooie stolpboerderijen geheel of gedeeltelijk ach ter het groen verstopt. Daardoor hebben we van een heel open landschap nu een landschap met bosjes, eeuwig zonde. Dankzij de iepziekte ruimt het hier en daar weer wat. Als gevolg van de veranderingen in de agrarische sector is het aantal boerderijen enorm verminderd. De gebouwen bestaan nog wel, maar niet als boer derij. In mijn jonge jaren deed ik veel loonwerk en was bijna iedere stolp wel een boerenbedrijf. Eind 64 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 66