Te hooi en te gras Op verzoek schrijf ik dit stukje voor het blad van de Historische Vereniging. Een onderwerp waar je een band mee hebt, kijk zelf maar waarover, als het maar historisch is.Ik besluit om te schrijven over de grote veranderingen in de 20e eeuw en me daarin te beperken tot de ontwikkelingen op het gebied van de voederwinning in de veehouderij op Texel. In het begin van deze eeuw was het gereedschap zeer beperkt: de zeis, de houten hooihark, de hooi vork en de Texelse houten hooischop. Na handma tig maaien, keren en schudden en bijeenharken op een waal, werd met paard en hooischop het hooi op een hoop gesleept en met de vork opgemaakt tot roken. Roken opmaken hield in datje met de hooivork de hopen hooi zodanig bewerkte dat hel regenwater langs de buitenkant weg liep. Veel Europeanen emigreerden eind 19e eeuw naar Amerika, 'het land van de onbegrensde mogelijk heden'. De omstandigheden daar waren heel an ders dan in Europa. In Europa waren veel arbei ders beschikbaar en weinig grond; dat was geen drijfveer voor mechanisatie. In Amerika was veel grond beschikbaar maar geen arbeiders. Als gevolg hiervan werden in Amerika heel veel machines voor de voederwinning ontwikkeld, zoals in de periode 1910 - 1940. De paardenmaaimachine met vinger- balk gaf een enorme verlichting van het werk: maaien met de zeis was zwaar werk. Om de droging van het gras te verbeteren werden de harkschudder (voorloper van de trommelschudder) en de vorkjes- schudder op zijn Texels ('tedder') uitgedacht en ge maakt. Door het gebruik van deze machines kon je per dag vele hectares hooi sneller laten drogen. De harkkeerder, op Texel 'de gecombineerde' ge noemd, werd uitgevonden; de naam duidde op de combinatie van twee gebruiksmogelijkheden, na melijk keren van het zwad en bijeenharken ('walen') van de graszwaden. Ook toen nog werd het hooi met de hooischop op hopen geschoven en met de hooivork tot roken opgemaakt. Na de Tweede Wereldoorlog werd door de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst (RTVD) op Texel in Foto uit 1 930 van "de Boet van Flopman" in de Nederlanden 62 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 64