Met twee eilanden verbonden Ook de man op het etiket van het Juttertje van de firma de Wit is voor mij geen onbekende: Dat is Jaap Bakker met TESO-pet. Dat hij naast verzamelaar en touwslager ook jutter was, dat heb Nagetekende schetskaart van J.L. Kikkert Toen ik voor het eerst bij de familie Roeper thuis kwam en daar vertelde dal ik voor een deel Vlie- landse voorouders heb, vroeg mijn latere schoon vader Jacob Roeper: "Van Vlieland, welke familie?" Molenaar, Hoedemaker, Rab. Nou dan zijn we verre familie zei hij, want Rab en Hoedemaker zit ten ook in de stamboom van de Roepers. Leuk, maar het Texelse gezegde dal er op volgde was minder positief: "Kóóp nooit een peerd uut Skagen en neem nooit een vrouw van Vlie" Ondanks deze wijsheid zijn Hans en ik toch ge trouwd. Voor m'n werk kwam ik naar Texel, maar had eerst op Vlieland, waar ik tol mijn negende jaar woonde, onderzocht of er een vacature was. Als je ergens zo'n fijne jeugd doorbrengt, blijf je er vaag naar terug verlangen. Nu is al jaren Texel mijn thuis en voel ik me er mee verbonden. Ik woon in Spang op het oude land, wat een speciaal historisch gevoel geeft met de terp waar ik op uit kijk. Texelaars en Vlielanders hadden in vroeger ben wij al die jaren nraar niet aan de grote klok ge hangen. Wil Braam tijden meer contact met elkaar: cle zee, de VOC, de provincie, een gezamenlijke post- en telegraafver binding met Noord-Holland. Wat mij trof in het "Tromp's huis" op Vlieland was een schetskaart van J.L. Kikkert uil 1873 waarop Eierland aan Texel is verbonden met de stuifdijk, maar waarop ook een dam met rijweg is ingetekend die Vlieland aan Texel moet verbinden. Onderzoek heeft me geleerd dat dit niet als doel had om lekker makkelijk naar Vlieland te lopen of te rijden, maar dat het er om ging de minder belangrijke zeegaten tussen de ei landen af te sluiten en zodoende de stuwing in de Zuiderzee te verminderen. De dijken langs de Zui derzee hadden meer bescherming nodig, want door stormen en verhoging van het water waren veel vooroevers daar al verdwenen*). Dat plan werd niet uitgevoerd en zodoende was ik niet in m'n jeugd, maar pas later een "Texelaar". Nieteke Roeper Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 61

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 63