heren J.C. Dros (Cor Dros) namens de Gemeente Texel en J.W. (Jan) Dekker namens de VVV. In De Waal werd een nieuw dorpshuis gebouwd en het museum mocht het voormalige dorpshuis, in de oude school, in gebruik nemen. Er mankeerde van alles aan: het lekte, ramen en deuren waren versleten. De collectie groeide uit zijn jasje en be sloten werd de oude school af te breken, opnieuw op te bouwen en bij het museum te voegen. Een hypotheek van de bank bood onvoldoende financi ële armslag. De subsidie van de Provincie Noord- Elolland ging niet door omdat al aanbesteed en ge gund was. Er moest immers snel gebouwd worden. Toen werd een begunstigersregeling in het leven geroepen, waarbij begunstigers levenslang gratis toegang geboden werd. In mei 1984 werd de nieuw- en verbouw geopend door de heer R. de Wit, Commissaris van de Koningin in Noord- Holland. De directeur van de ANWB doneerde de smederij in verband met hun jubileum. In de tussentijd was de huur van de opslag in de Waalderstraat opgezegd in verband met de bouw van bejaardenwoningen. De "Augustboet" in de Mars kwam vrij. Nu is daar de Kotex gevestigd, 's Morgens om vijf uur moest de collectie uit de Waalderstraat daar naar toe verhuisd worden, vóór het verkeer op gang kwam. Alles wat rijden kon, ging achter auto's en trekkers en het klein spul werd op wagens geladen. Het bestuur was present Dirk van Thijs Witte met zoon en paarden rond 1 960 meente Texel bood een daardoor vrijgekomen schuur in de Waalderstraat aan als alternatieve op slagruimte. "De Vrienden van het Paard" deden een beroep op de Gemeente Texel om ruimte beschikbaar te stel len om deze oude machines ten toon te stellen. Zo kwam Hogereind 6 in De Waal in zicht. Het boe renbedrijf wat daarin gevestigd was, verhuisde naar Waalenburg. Via een goede regeling met de Gemeente Texel werd een gedeelte van de stolp opgeknapt en inge richt. Dat was voor publiek te bezichtigen. Zo werd het museum in 1964 een feit. Het museum was toen alleen open voor publiek van 15 mei tot 15 september. De heer Zandstra werd daar beheer der. Hij was heel handig in het opknappen, herstel len en restaureren. Hij werd opgevolgd door de heer Haarsma. Die was om gezondheidsredenen gestopt met zijn boerenbedrijf en kon boeiend ver tellen over het boerenbestaan en alles wat daarmee verband hield. De combinatie van museum, organisatie van een concours-hippique en het organiseren van een feestavond, alles onder de paraplu van "de Vrien den van het Paard", was niet ideaal, zeker niet toen voor de exploitatie van het museum subsidie aan gevraagd werd. In verband daarmee werd in 1973 een nieuwe "Stichting Wagenmuseum" opgericht. Toen verschenen ook twee extra bestuursleden: de 58 Historische Vereniging Texel Nummer 97, december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 60