Natuur en landschap De boerderij "Zuidhaffel" aan de Waterweg, olieverf door Ad Blok van der Velden, geschilderd in 1 975 (in coll. Gemeente Texel, foto Hans Lasthuizen) Het landschap van Texel is van oudsher een open landschap. Je kunt ver weg kijken over landerijen en natuurgebieden. Texel is een eiland zonder na tuurlijk bos. Het bos dat er is, is aangeplant. De bomen rondom boerderijen, campings, dorpen zijn daar door mensenhanden geplant. Voor mij hoeven al die bomen niet. Ik houd ervan om ruimte om me heen te hebben, om de horizon te kunnen zien. Tijdens mijn jaren op de landbouwscholen van Texel en Schagen heb ik veel geleerd over wilde planten die spontaan in de natuur groeien. Het wordt wel onkruid genoemd. Maar kijk er eens goed naar. Hele mooie planten zitten daartussen met prachtige bloemen. Een berm of stuk land vol met dergelijke bloeiers is een pracht gezicht. Grote bloeiende distels met de vele vlinders erom heen: een lust voor het oog. (Wel de distels netjes oprui men voor het zaad zich verspreidt, want er hoeven niet overal distels te staan.) Maar ook kleine plantjes zijn erg mooi. De ver schillende soorten klavers, boerenwormkruid, di verse wikkesoorten, brandnetels, fluitekruid, zu ring, herfstleeuwentand brengen variatie aan voor wie er oog voor heeft. Texel kent als afscheiding van percelen, vooral op het oude land, vele tuunwallen. Kijk eens wat er op zo'n luunwal allemaal voor verschillende plant jes voorkomen, wat voor insecten er huizen. Bij Oosterend is al een wandelpad met tuunwallen aangelegd op de plaats waar vroeger (ongeveer) een groen weggetje liep. Die groene weggetjes zijn tijdens de ruilverkaveling verdwenen uit prakti sche overwegingen. De verbindingen werden rech ter en daardoor korter, de percelen land werden groter. Gelukkig worden er tegenwoordig weer tal van tuunwallen aangelegd en hersteld. Daar moeten we zuinig op zijn. Er is op Texel een ruime afwisseling van cultuur grond - door agrariërs bebouwd en beheerd - en 56 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 58