Geef de toekomst een verleden Zonder verleden geen toekomst. Immers, het he den is het snijpunt van verleden en toekomst. Hel heden wordt bepaald door het verleden. De toe komst vindt zijn oorsprong, zijn wortels, in het verleden. Historische kennis moet dus de noodza kelijke basis zijn voor toekomst gerichte beslissin gen, ontwikkelingen en beleid. Ik vind dat dit wel eens te weinig wordt beseft. Historisch besef geeft bovendien vaak een verrassende en interessante kijk op je eigen omgeving. Neem nu het centrum van Den Burg met zijn cirkelvormige structuur. Die vindt zijn oorsprong in de middeleeuwen. De ruimtelijke structuur wordt er nog steeds door be heerst met als kenmerken beslotenheid, kleinscha ligheid en een grote variatie aan zichtlijnen. Dit vormt de basis voor een aangenaam verblijfsgebied met een typisch eigen karakter. Tast je deze histo rische structuur aan zoals dat bijvoorbeeld op de Groeneplaats is gebeurd, dan doorbreek je de his torische context en ontstaan er onaantrekkelijke ruimten zonder samenhang en structuur. De oorspong en de ontwikkelingen van het hart van Den Burg In de voorlaatste ijstijd (ruim 100.000 jaar gele den) ontstond een keileembult die de kern van Texel vormde. Hel is de huidige Hoge Berg met zijn uitlopers over het oude land. Op zo'n hoger gelegen uitloper ontstond in de 14e eeuw de eerste aanzet voor Den Burg, een kleine nederzetting met een tufstenen kerk en houten huisjes. In 1356 werd rondom dit dorpje, dat de naam "Burch" reeds bezat, een burgwal opgeworpen. Dat is een cirkelvormige gracht met wal ter verdedi ging tegen overvallen. In 1369 liet de Graaf Jan van Blois binnen deze burgwal voor zijn rentmees ter Florens van Adrichem een huis bouwen met twee keldergewelven. In 1661 is deze woning, in middels het huis van de Schout, naar voren toe vergroot met een fraaie nieuwe gevel. Dit schou tenhuis maakt nu deel uit van het huidige "Hotel De Lindeboom". Rond 1400 werd binnen de burgwal ook een kloostertje gebouwd op ongeveer de plaats van het huidige postkantoor. Tussen de kerk en dit kloos tertje lag een kloostertuin, welke naam veranderde in "Wezentuin" (nu het "Park") toen ten tijde van de reformatie het klooster tot weeshuis werd be stemd. Dit weeshuis werd door het bombardement op Den Burg tijdens de Russenoorlog op 6 april 1945 verwoest. Op drie plaatsen bevonden zich stenen bruggen over de gracht. In de Binnenburg, de Zwaanstraat en in de Parkstraat vlak voor nu Nauta Boek. In de loop van de volgende eeuwen groeide het dorp en verdween de betekenis van de burggracht als ver dedigingswerk. Het oorspronkelijke dorp werd volgebouwd en men bouwde in cirkels rondom de gracht het dorp naar buiten uit. Eind 1800 liep de gracht aan de achterkanten van de bebouwing van de Weverstraat, de Hogerstraat, de Gravenstraat en de Warmoesstraat. De gracht raakte steeds meer in verval, werd op vele plaatsen illegaal overbouwd en er werden duikers in geplaatst. Uiteindelijk was de gracht niet veel meer dan een open riool. Dat leidde er toe dat de gemeenteraad besloot om in de gracht een rioolbuis aan te brengen die ook voor de noodzakelijk afwatering van het centrum zou zorgen. Vervolgens kon de burgwalgracht worden gedempt. In april 1902 werd de aanbesteding gehouden en in oktober 1902 begon de uitvoering van het werk. Er werd een goede kwaliteit Engelse gresbuis toe gepast. Een wijs besluit want na ruim 100 jaar blijkt de kwaliteit van de buis nog prima en functi oneert het riool nog steeds. Niet meer als hoofd riool want overal in de straten rond het centrum zijn nieuwe rioolcircuits aangelegd. Maar nog steeds is deze gedempte gracht met daarin het riool bepalend voor de structuur van het centrum van Den Burg. Op de volgende pagina de plattegrond van Den Burg omstreeks 1905 nadat in de Burgwal- 52 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 54