Neptune Burbank (foto in coll. Bob Dros) inner: clrie enorme grommende vliegtuigen verbra ken hun formatie boven Den Hoorn om daarna alle drie, op gelijke afstand van elkaar, hun oefenvluch- ten op de Hors te beginnen. Ze vlogen laag. Ik kon de vliegers zien zitten als ze weer pal over ons lo kaal vlogen. In de pauze vloog ik de straat op en zag de reusachtige letters 19-21, 19-22 en 19-23 op de donkerblauwe rompen. Zodra er een uit het ge zicht was, kwam daar alweer de volgende. Het schouwspel heeft me lange tijd geboeid. Juf Bakker moet er last van gehad hebben, want dat jaar verscheen er voor het eerst een onvol doende op mijn rapport: vlijt, 5. Het verhaal gaat dat de gordijnen van het klaslokaal werden geslo ten zodra de vliegtuigen zich weer aandienden. De Lockheed P2V-5 Neptune waar het hier over gaat, werd in 1953 door de Koninklijke Marine aangeschaft. Nog nooit was er zo'n groot en bijzon der ontwerp boven het eiland gezien. In de loop van de ochtend kwamen de Neptunes meestal ge drieën vanuit Valkenburg aan en cirkelden dan laag en traag hun rondjes rechtsom over Den Hoorn, Hoornder Nieuwland, de Mok, de Hors, de Wester duinen en Loodsmansduin. Nu zijn het museumstukken. De aanblik ervan (er zijn er nog een paar) bezorgt me nog altijd kippen vel. En kijken naar vliegtuigen is een onmisbaar deel van mijn beroepsleven geworden. Het luchtruim boven Den Hoorn zal de jeugd op deze manier nooit meer kunnen inspireren. Hoe wel... een mantelmeeuw is ook mooi. Bob Dros Neptunes boven de Waddenzee 50 Historische Vereniging Texel (foto in coll. Bob Dros) Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 52