Het luchtruim boven Den Hoorn Voor de Lubertischool in De Koog staat een bron zen beeld van een jongetje dat speelt met zijn bal. Een groepje duiven vliegt om hem heen. Voor mij is dat het mooiste kunstwerk van Texel, met bo vendien de mooiste geschiedenis. Waarschijnlijk komt dat omdat ik er zo nauw bij betrokken was. In 1979 werd de Lubertischool in De Koog, waar ik werkte als onderwijzeres, verbouwd. 1% van de bouwsom mochten we besteden aan 'een kunst werk'. Maar waarvoor kies je dan? Juist in die tijd leefde de Koude Oorlog weer op na de inval van de USSR in Afghanistan. De directeur van de school, Bert Stoer, zat altijd vol originele ideeën. Bovendien had hij een enorme afkeer van oorlog en vijanddenken. Hij vond dat het tijd was voor een gebaar van vrede. En wat is vrediger dan een spelend kind, blij en zonder zorgen? Dal wilden we zien, uitgebeeld in een sculptuur naast het schoolplein. En het mooist zou zijn als dat gemaakt kon worden door een Ge orgische kunstenaar. Aan de vriendschap tussen Texel en de (toen nog) Russische deelrepubliek lag per slot van rekening de Tweede Wereldoorlog ten grondslag. Verschillende fraaie Georgische kunst werken op het eiland symboliseerden die vriend schap. Daarom wilden we juist een Georgiër vra gen uit te beelden dat kinderen overal ter wereld in vrede en vrijheid moeten kunnen spelen. Toenmalig burgemeester Engelvaart van Texel was enthousiast. Hij werkte mee aan een verzoek naar de Kaukasus via de Russische ambassade. Er kwam weinig respons. Het meer conservatieve, kritische deel van het dorp mompelde "Zie je nou wel, dal wordt niks". Maar warempel, na meer dan een jaar kwam er bericht. "Het beeld is klaar en het is gra tis!". De reacties waren wisselend: van "Tjonge, wat een geweldig gebaar van vriendschap" tot "Dat zal dan wel een betonnen hamer en sikkel wezen". Want er was geen afbeelding meegestuurd.Die kwam pas toen hel beeld al in de haven van Rotterdam was aangekomen. In het luchtruim boven Den Hoorn was het bij tijd en wijle druk in de vijftiger jaren. Mijn geboorte dorp lag in de aanvliegroute van marinevliegtuigen die oefenvluchten op de Hors uitvoerden. Waar nu de prachtige Horsmeertjes liggen, wierpen de toe stellen hun oefenbommen en -raketten af. Het was spannend.We gingen er vaak te kogelssoek e'. En vriend en vijand waren op slag eensgezind van mening dat het prachtig was! Een jongetje, dat, omgeven door duiven, omhoog reikt naar een bal, waaromheen nog meer duiven vliegen. Het bronzen beeld werd door de kunstenaar zelf geplaatst. Vanuit mijn splinternieuwe klaslokaal bekeek ik het gebeuren met de kinderen. Op 5 mei 1981 wapperden een Russische, een Ne derlandse en een Texelse vlag op het schoolplein. Het hele dorp was erbij toen de kunstenaar zelf het beeld onthulde. Er werden cadeaus uitgewisseld en vele vriendelijke woorden gesproken. Het was een historische dag. Er hing een sfeer van vriendschap en verzoening. Na een jaar broedde een echte duif, een turkse tor tel, boven in het beeld tussen zijn bronzen soortge noten. Toen de Georgiërs dat hoorden waren ze, zo gevoelig voor symboliek, tot tranen geroerd. Het bericht haalde niet alleen onze Texelse Courant, ook de Georgische pers nam het verhaal en de foto van Harry de Graaf op en zelfs het tv-journaal in Moskou besteedde er aandacht aan! Toen na enkele jaren de school in andere handen overging, begon de geschiedenis van het beeld te vervagen. Het verdween zelfs enkele jaren van zijn sokkel, omdat er een duif was afgebroken. Bert Stoer, toen langdurig ziek thuis, bewerkstelligde dat het werd gerestaureerd en nu prijkt het spe lende kind weer op zijn plaats voor de school. Voor mij is het kunstwerk een symbool voor vriendschap met een ver volk in een prachtig land dat nog altijd met veel warmte aan Texel denkt. Hel is ook een herinnering aan mooie jaren in De Koog en aan Bert Stoer, de te vroeg overleden schooldirecteur die verder keek dan zijn eigen om geving en dat ook aan zijn leerlingen en medewer kers meegaf. Sytske Dijksen-Overbeeke In 1954 zat ik bij juf Bakker in de tweede klas van de lagere school toen ik op een mooie voorjaarsdag weer eens het vage geluid van uit de verte nade rende vliegtuigen hoorde. Dit dreunende geluid kende ik niet! Ik móest zien wat er aan de hand was. En daar was toen die verpletterende ervaring die ik me, als ware het gisteren, tot in details her- Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 49

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 51