Als 1 3 jarige op de TX11 "Deo Volente" Narcissen koken op de Hoge Berg in september 1 981links Henk Witte, rechts Sieme Ran (foto in coll. familie Ran) gunde hij mij het gebruik van dat stukje grond. Ons geluk was dat Gerrit Coevert van "hotel Den Burg" op dat stuk een seksclub wilde beginnen en de buren wilden liever lawaai overdag dan 's nachts, dus ze waren op onze hand. Zo kwam het dat ik de laatste boer in Den Burg was. Op het huidige parkeerterrein en de plek waar nu de serre van hotel Den Burg ligt, verwerkten wij bollen. Het was af en toe passen en meten, maar het was dicht bij huis. Ook toen we naar 's Herto genbosch gingen, hadden we schapen en bollen. En nu we weer aan Den Burg wonen en onze zoons het bedrijf runnen met bloembollen als hoofd moot, heb ik nog wat schapen. Sieme Ran Toen ik als 'jongen' van 13 jaar begon te varen, keek ik vaak met bewondering naar het 'zeeman schap' wat de toen meestal oudere schippers aan de dag legden. Niets ten nadele van de huidige ge neratie jonge schippers hoor. Maar U moet niet vergeten dat wij 'toen' de Noordzee bestreken met kotters van 20 tot 24 meter, voortgestuwd door motoren van 150 tot 250 pk en een minimum aan navigatieapparatuur. Als je bijvoorbeeld in de herfst of winter vanaf de Engelse wal met een schip vol haring bij storm weer, dwars de Noordzee over moest naar IJmui- den of Scheveningen, was dat lang niet altijd zon der gevaar. Al stonden wij daar niet te vaak bij stil. Veel vergeet je door de jaren heen. Maar één 'ge beurtenis' staat mij nog helder voor de geest. Het was in de herfst van 1963. Ik voer op de TX11 "Deo Volente" waar ome Piet Vlaming schipper was. We visten in span op haring met de TX10 "Pieter Cornelis" waar zijn zoon Piet schipper op was. Vissend op de haringgronden bij Flambourgh hoorden we Scheveningen Radio stormwaarschu- wingen doorgeven voor zware noordwester storm. Donderdags na de kost werd het haringnet scheep- gehaald, de vangst geborgen en koers gezet op Scheveningen. De wind trok 's nachts aan. Toen we vrijdags tegen het krieken van de dag voor de Hol landse kust kwamen, was de wind uitgeschoten naar het noordwesten en aangezwollen tot een zware storm. Schuin voor de wind zee weglopend, met enorme 46 Hislorische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 48