De eetzaal van Hotel "Lyda" in de vijftiger jaren van de vorige eeuw (coll. Maarten Stoepker) doen. Ik besloot haar voortaan links te laten lig gen. Juffen kun je niet zomaar vertrouwen. (Het is niet meer goed gekomen.) Het schoolgaan speelde zich ook af langs de Koger- weg. Zo was daar bijvoorbeeld dokter Van Dom - melen. Hij had een open legerjeep op de kop ge likt. Zijn rijstijl was HARD en laveren tussen kuilen in de weg. Soms mochten we met hem mee rijden, erin en erop, alles kon, tol en met acht man. Het mocht een wonder heten dat er nooit één is afgeslingerd. Later verongelukte hij op de Postweg. Ookjelle Boon "Troet", 4 jaar, van de Marte laarsgracht, had geluk. Hij had zich genesteld in een kartonnen doos midden op de weg. Een andere weggebruiker - of misbruiker - was de Engelse genie in hun legervoertuigen. Ze reden - of vlogen - nog harder dan de dokter. Ze ruimden oorlogstuig op in de duinen, onder andere het mij nenveld in "De Nederlanden". Explosies en rook pluimen verraadden hun acties. Terug naar Jelle. Plotseling kregen hij en de doos een paar flinke schoppen en belandden in de berm. Dat had hij te danken aan Dirk "Post". Hij heette eigenlijk Eelrnan. Vanaf zijn dienstfiets zag hij iets bewegen. Vlak voor de aanstormende trucks redde hij het leven van Jelle. Dan was daar nog de melkboer Dirk Kuip met dresseerkar en Truus op haar paard. De tweede klas begon voor ons in de echte school in de Dorpsstraat. Daar was het zogenaamde gym lokaal klaar gemaakt om ons verder op te leiden. Dat deed juf Nel van Canunenhout. Veel weet ik er niet meer van, maar wel dat er op de gang een ko lenhok was. De functie van zo'n vertrek laat zich raden. Tevens werd het door hogerhand benut om leerlingen die niet in het gareel liepen, hun zonden te laten overdenken. Het milieu was daar overwe gend zwart! Johan Knol wist eens tijdens zijn de tentie te ontsnappen. Hij steeg bij ons in aanzien. Ook de meiden werden niet ontzien. Hanny Ver meulen ging eens blond en blank naar binnen. Toen ze werd vrijgelaten was ze niet alleen tot in keer gekomen, maar had ook een metamorfose on dergaan. In allerlei nuances steenkolenzwart kwam ze tevoorschijn. Nou, ik houd er mee op. De groeten, Maarten Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 43

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 45