De Korverskooi Toen ik net m'n jachtopzienerspapieren gehaald had, belde Maarten Mantje: of ik kooiker in de eendenkooi van Korver aan de Ruugediek wilde worden. Ik kreeg veertien dagen bedenktijd. De jacht en de dune waren zowat alles voor me. 's Zomers in de vogelwacht bij Staatsbosbeheer, buiten die tijd jachtopziener. En dan kooiker? Dat was dan wel een soort jagen, maar dan in een veel kleiner gebied dan ik gewend was. Zo dacht ik er toen over en ik werd jachtopziener. Dat was een prachtige tijd! Toen ik Maarten Mantje na die veer tien dagen bedenktijd dus belde dat ik geen kooi ker wilde worden, ze hij: "Als jij het niet doet, wordt je collega van Schiermonnikoog het". En dat was een gouden greep! Hans Kiewiet was er geknipt voor en heeft het jaren met hart en ziel ge daan. Maar nu is die kooi m'n lust en m'n leven, al zo'n twintig jaar. Ik denk dat ik er zo'n 1500 uur per jaar ben. Mart Zijm en de andere mensen van de ringgroep werken heel plezierig en nauw met me samen. Rond 1842 werd in een restant van een oude kreek net noordelijk van de Ruugediek een eendenkooi aangelegd, nu de "Korverskooi". Dat was ooit een van de best vangende eendenkooien van Neder land. Rond 1850 was dat, denk ik. Er werden wilde eenden, talingen, slobeenden, pijlstaarten en smien ten gevangen. Omstreeks 1900 ving een kooiker 40 cent voor een wilde eend; twee talingen ston den toen gelijk aan één wilde eend. Dat was in de tijd dat een arbeider 80 cent per dag verdiende, maar die had misschien vast werk, terwijl een kooiker het in vijf maanden moest verdienen en verder bezig was met onderhoud. In het vangseizoen 1951 - 1952 werden er in de Korverskooi alleen al 7246 eenden gevangen, waarvan 3100 talingen. Dat liep vanaf die tijd lang zaam terug. Nu vang ik er heel weinig en dat zijn vrijwel alleen maar wilde eenden. Net als vroeger gaan ze naar de poelier. Meestal worden ze ver kocht aan restaurants. Die hebben liever een kooi eend zonder hagel, dan een geschoten eend. Vroe ger ging de jacht op eenden open op 24 juli en liep door tot 13 februari. Nu is dat korter, van 15 au gustus tot 1 januari. Eind 1931 kocht Dirk Korver, kooiker in 't Zand, de eendenkooi met 16 bunder land van de familie Thomassen. Hij liet toen het huis aan de Ruigen- dijk bouwen en trouwde in april 1932 met Maartje Krijgsman. In 1961 verkocht hij de kooi aan Deze foto werd gemaakt door Daan Koopman 38 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 40