Herinneringen uit het onderwijs In 1975 kwam ik naar Texel om les te gaan geven aan leerlingen van het LHNO, in gewoon Nederlands is dit Huishoudschool. Juist de meest aparte gebeurte nissen blijven je bij. Zo herinner ik me nog goed dat Annemiek Wieten na de ochtendpauze mij vroeg of ik een chocoladehazelnoot lustte. Natuurlijk ging ik daar op in. "Moet u zien dat u die krijgt." antwoordde ze. De tafels in mijn lokaal stonden in een carré. An nemiek liep aan de buitenkant en ik sprong op de ta fels. De hele klas moedigde ons aan, tol plotseling de deur openging en de directrice in de deuropening stond. Doodstil was het opeens. Tot verbazing van de leerlingen werd de deur zonder commentaar geslo ten. Ik zelf had wel een idee waarom dit voorval zo eindigde, maar de leerlingen begrepen er niets van. Of ik de choco-hazelnoot nog gekregen heb, weet ik niet meer. Ik had de gewoonte om leerlingen die in de klas min of meer zaten te slapen een natte spons naar hel hoofd te gooien. Op een maandagochtend was ik nog maar amper in de klas, of er vlogen wel tien natte sponzen naar mijn hoofd. De vijf minuten daarna werd het een schitterend sponzengevecht. Daarna hebben we met de hele klas alles weer droog gemaakt en opgeruimd. Dat laatste sprak vanzelf. Bij het Lager Beroepsonderwijs, we hadden ondertus sen al een fusie met de LTS achter de rug, werd op drie niveaus examen gedaan. Ik vroeg altijd aan het begin van het schooljaar aan de vierde-klasleerlingen die op B-niveau eindexamen deden, wie daarnaast ook op C-niveau eindexamen Nederlands wilde doen. Aan dat groepje heb ik een jaar lang op maan dagochtend, drie kwartier vóór de officiële schooltijd begon, extra C-niveau lessen gegeven. Nooit heeft één van die leerlingen de extra les verzuimd. Zelfs Jan van der Star, die 's morgens vroeg eerst de koeien moest melken, was altijd stipt op tijd aanwezig. Wie zegt er nog: "De jeugd van tegenwoordig. Een van de krenten in de onderwijspap was voor mij wel de Waddencruise. De laatste schoolweek werd voor de derde klassen LBO altijd besteed aan een schoolkamp. Twaalf jaar lang heb ik met collega's de Waddencruise georganiseerd. Voor de meeste leerlin gen vormde deze week de enige vakantie in dat jaar. In de zomervakantie werd er door de leerlingen in het bedrijfsleven gewerkt. Tijdens zo'n week leer je de leerlingen op een heel andere manier kennen. Ik herinner me nog goed dat een van de jongens zijn fiets op de steiger naast de "Rival" zette. Helaas met de stang van de standaard precies in de opening tus sen de steigerplanken. Fiets viel om en verdween in de haven. De twee broers Hoep kwamen direct in ac tie, pakten een pikhaak, verlengden die en begonnen te dreggen. Weldra kwam de fiets boven water. Een gulden in de waterautomaat en de fiets kreeg een rei nigingsbeurt. Een rondje rijden en toen weer een rei nigingsbeurt. De jammerende fietseigenaar kreeg de fiets weer keurig gereinigd terug. Er werd geen woord meer aan vuil gemaakt. Zo doe je dat toch. Deze voorvallen vormen maar een kleine selectie van wat ik zou willen vertellen. Ik heb van de 26 jaar dat ik op Texel les gaf, genoten. Hans Lasthuizen Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 37

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 39