Hartje, m'n hartje Aan mijn horlogeketting hangt een gouden hartje. Ik draag hel met plezier als we gaan dansen in onze Texelse klederdracht met de leden van de "Dans groep Oude Dansen Texel". Het gouden horloge kreeg de oudste broer van mijn grootvader, Gerril Jan Kuijperjz., voor 25 jaar trouwe dienst bij de N.H.T.M. Nu kende ik Gerrit Jan alleen maar van een foto: een forse man met zeemanspet en een duf felse jas met gouden strepen op de mouwen. Ik kon alleen niet bevatten welke scheepvaartmaatschappij er schuil ging achter de vier genoemde letters. De zeebonk had wel 25 jaren gevaren, maar dan wel bij de Noord Hollandse Tramweg Maatschappij en als kapitein van een pont vele tienduizencle keren het IJ overgestoken. De horlogeketting van m'n grootvader met horloge en hartje Na zijn overlijden kreeg mijn oppa, Simon Kuijper Jz, het horloge; die droeg het elke zondag als hij met ominie bij ons kwam koffiedrinken. Het gouden hartje dat hij aan zijn ketting liet aanbrengen, was wel héél bijzonder voor ons kinderen. Hoe vaak zul len we gevraagd hebben: uMagge we nagers kieke, oppa?" Dan werd het hartje plechtig opengemaakt en mochten wij even naar de piepkleine fotootjes kijken die erin waren gezet: mijn grootmoeder en mijn moeder als jong meisje. Het gesloten hartje Het hartje was de trouwring van mijn grootvader. Omdat hij visserman was en met zijn schuit de TX 66 zijn brood moest verdienen, kon hij aan boord geen ring dragen. De verhalen van pijnlijk af gestroopte vingers waren legio. Hij heeft dus nooit een ring gedragen, zelfs niet in zijn oor. Hij ging door het leven als een goed visserman die nu eens "de admiraal" werd genoemd, als hij met slecht weer toch ging te vissen en de andere vissers hem dan wel móesten volgen, dan weer "de neus" omdat hij een machtige gok had. Dit hartje is zéér zeldzaam! Als wij met onze dans groep optreden, vertellen we ook altijd iets over onze kleding en onze sieraden. Ik vertel dan het ver haal van dit hartje en vraag dan of de mensen dit al eens eerder hebben gezien. We dansten in Katwijk aan Zee, op Wieringen, in Den Helder en Harlingen maar tot op heden heb ik nog niet één positieve re actie gekregen. Het geopende hartje met foto's Nu zoveel mensen dit verhaal lezen, denk ik dat ik een grotere kans heb om te weten te komen of er meer zulke hartjes bestaan. Simon Dros 36 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 38