Witte punt Deer stond ie.Jaare enjaare, jaar in en jaar uut een rots in de branding fóórjoan en ollemon. Fóór mense op zee en fóór mensen op 't lond. Flak fóór 't huns weer nou Riekie en Willie Barhorst weune. 't Kleine trappie op en je wos er ol, wont de diek wos in die tied nag niet zo hóóg. Je kon er zo fijn achter sitte in 't oppertje, lekker uut de wiend en os je geluk hod don wos 't sontje d'r ok nag bee. M'n vader en ome Klaas viste deer vaak flak fóór de kont met het gornekottertje en don sot ik héél goed te kieke of 't nou de TX 15 fon m'n vader en ome Klaas wos of 't kottertje fon Lammert en rooie Bertus, de TX 28, wont die twie kotters hodde veul fon mekaar. Ik wos nag maar een kleine snotbriebel doe ik ollien- dig dot kleine trappie omhóóg klom. Toevallig waare ze deer net on 't visse. Ome Klaas sting in de stuur- kost en keek met de verrekieker naar de wóól en sag mee deer lóópe. "Deer sien ik dot kleine meike", riep ie verskeft naar vader, "we moete só dicht os we kenne naar de kont". Ik wos me eigelijk van gien kwaad bewust maar skrok me eige te barste toen ik opiens hoorde brulle: "Ga jee es meden naar huus en ga uw ok! Ik spoot de diek over en hod 't die dag wel wot be nauwd, wont ze waare puur poestig op me. Os ik uut skool kwam don ging ik ok welderes achter de diek langs naar huus en met léég wa ter kon je nag welderes wot opstruune wont héél veul mense sode mieterde de rotzooi achter de diek. En os je don een hóóp bonke teugekwam don wist je dotje over de helft wos wont die bende kwam bee de slageree fon Flerman Boekei fondaan. Wot je fonde hod, kon je mooi op dot plekkie bekieke, maar dot wos meestol niet zoveul, wont vroeger gooide ze niet zomaar wot weg. Op een keer kwam een ouwer meissie na me toe en die hod in d'r joszakkie geld fonde. 't Sot er zómaar in, je begriept 'l niet. Zeseit, "Zellewe na bakker De Rui]ter gaan en snob fóór koope?" Wee kreege sundags altóós 'n stuuver, dot wos sundagsgeld en deer mochte we don bee de Ruijter wot fon kóópe. Ik wos hillegaar verrosl wont 't wos eigelijk gieniens 'n vriendin fon me en don zo'n vorstelijk anbod! En dot ok nag op 'n deurdeweekse dag. Dot sla je netuurlijk niet of. 't Leek wel Luilekkerland, met zakke vol snobberee ginge wee na dot mooie plekkie, wont os je déérachter sot don kon gien mens uut 't dorp je sien en dot kwam doe toch wel goed uut, wont 't foelde een beetje raar, zoveul snobberee tegeliek. Kontjekiek, ja kontjekiek dot deje ze d'r ok maar dot is on mien neus fóór bee gaan wont mien moeder preekte hel en verdommenis over dot soort zaake en ik hod 't lef niet om er ok maar in de verste verte over te denke, laat staan d'r on mee te doen. Na de diekferhóóging heb ie d'r nag een paar jaar staan, die "Witte Punt", en toen hèèweze 'm de iêne op de aare dag weghaalt. En sèèg nou zellef, dot is toch eigelijk ferskrikkelek sonde. Hillie Keijzer-Vlas Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 35

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 37