De Westerweg Als je gevraagd wordt om er iets over te zeggen lijkt het wel makkelijk om iets te noemen, maar nader beschouwd is dat eigenlijk helemaal niet zo makkelijk. Dat Tessel van ons is naar mijn idee in z'n totaliteit geweldig mooi. Het Sluftergebied, waar de zon en de zee ongeremd hun gang kunnen gaan, een weidsheid met de prachtige kleurenscha- keringen. Het Hogeberggebied, het glooiende land schap zo typisch Tessels met schapen en natuurlijk in het voorjaar de lammetjes te midden van stolp boerderijen en schapenboeten. Het uitzicht naar de vaste wal, kijk op de Waddenzee. Maar ook alle polders stralen iets moois uit. En bovenal zien wij de horizon. Wij kunnen, als we willen, de zon op zien komen en weer zien ondergaan. Dat kan bijna niemand die in de stad woont, zeggen. Werkelijk geweldig en bijna nergens anders zie je van die prachtige wolken als bij ons op Tessel. Oudeschild met zijn vissershaven, waar iedere vrij dag de kotters weer terugkeren van een week vis sen. De families die de mannen weer welkom he ten in een heerlijke ongedwongen sfeer en alle tijd voor een praatje. Ja, dat is ook wat Tessel zo uniek maakt, de mensen. Tijd voor een praatje en wat ge zelligheid is er altijd. En als je dan zondagavond om tien uur even op de haven gaat kijken en de eerste kotters weer naar zee gaan, dan maak je die saamhorigheid mee. Uitzwaaien en tot volgende week. Maar ook de dorpen stralen veel moois uit, bijna allemaal verschillend van elkaar, maar je ruikt als het ware de geschiedenis van ons eiland. Ik ben er dan ook zeer verheugd over dat enkele jaren gele den de Razende Bol bij onze gemeente is onderge bracht en ik het genoegen heb om enkele malen per jaar met vriend en strandvonder Hans Eelrnan naar de Bol af te reizen. Dat is werkelijk zo ver schrikkelijk indrukwekkend: iedere keer is het of je in een andere wereld terecht komt en al die ke gelrobben hebben vriendschap gesloten met Hans en zijn hond. Zij komen hen echt gedag zeggen en de hond van Hans snuffelt bijna aan de robben. Maar bovenal ben ik knettergek van de duinen en dennen en speciaal die tussen Jan Ayeslag en paal 17. Ik heb het genoegen gehad daar een kleine veertig jaar te mogen jagen. Ik zeg wel eens grap- penderwijs dat ik in de Westerduinen ben geboren. Een zeer groot deel van mijn leven heb ik in dit ge bied doorgebracht, een kleine duizend hectare met een zeer grote verscheidenheid aan soorten dui nen, valleien en beplanting. Werkelijk een fantas tisch deel van Texel! Ik hoop van harte dat alle Tesselaars nog meer gaan beseffen dat wij op een uniek stukje Holland wonen. En dat is naar mijn mening ook de reden waarom zo vele gasten telkens weer naar ons 'Gouden Bokje' terugkeren. Die zitten echt niet te wachten op nieuwe gemeentehuizen en VWkan- toren en dat soort overkantse bouwstijlen, dal zien ze de hele dag al thuis. Henk van Wijk Tegenwoordig lees ik niet zoveel boeken meer, maar landschappen lees ik des te meer. Vaak valt er verras send veel uit de loop der wegen op te maken. Boch ten gaan ergens omheen, langs of naar toe. Meestal wordt de weg van de minste weerstand gekozen bij de aanleg ervan en de beste verbinding tussen twee punten is daarom niet altijd een rechte lijn. Ook op Texel zijn sporen uit het verleden vastge legd in het wegenpatroon. Niet alles is rechtge trokken of weg-gebulldozerd tijdens de ruilverka veling. Een mooi voorbeeld daarvan vind ik de Westerweg en zijn zijwegen. Ook zonder de link naar het verleden vind ik dat deel van het eiland buitengewoon aantrekkelijk. De lichte glooiing van het land in de richting van de Rozendijk, de verspreiding van de boerderijen en het heldere licht aldaar vervelen mij nooit. Hoe dat zo gekomen is kan ik mij eerlijk gezegd niet meer herinneren, maar in de loop der jaren is dat gevoel ontstaan en met alles wat ik nu van die omgeving weet, wordt dat alleen maar sterker. Het land tegenover de "Immetjeshoeve"" ligt ruim drie meter boven zeeniveau. In de tijd dat er nog geen dijken waren zat men daar dus hoog en droog. Aan het begin van de jaartelling had Texel nog niet de vorm die het nu heeft. Het was zelfs geen ei land, want het zuidelijke deel was nog verbonden met Noord-Holland en in het gebied tussen de hui dige Rozendijk en Gerritslanderdijk liep een in ham die vermoedelijk eindigde ter hoogte van de Roggeslool bij de Cocksdorp. Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 33

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 35