Restanten van het fregat "Oranjewoud" Het fregat "Peter en Paul" in 1 698 geschilderd door Abraham Storck (coil. Amsterdams Historisch Museum) In 1987 vond ik op het wad nabij de Vlieter, ten oosten van de haven van Oudeschild op Texel een scheepswrak.Bij nader onderzoek met de gebruike lijke duikapparatuur nam ik op een diepte van on geveer 10 meter een uit een kant van het vaarwater stekende scheepsromp waar. Op zich niets bijzon ders; ik had in 1985 reeds 50 van dergelijke scheepsrestanten bij de overheid gemeld. Bij ieder scheepsrestant is het altijd weer een uitdaging om iets van de scheepsramp te achterhalen met daarbij de datering en zo mogelijk de naam van het schip. Soms laat het wrak wat inventarisresten zien die datering gemakkelijk maken. Een voorbeeld hier van zijn de vaak talrijk aanwezige rookpijpjes. Maar dit wrak had niet veel, een geel ovensteentje, het restant van een glazen fles en een al aangetaste kanonskogel. Juist deze kogel was van belang. De doorsnede was circa 16 cm en dal was bepaald niet van een doorsnee koopvaarder uit de geschatte tijd: het midden van de 18e eeuw. Uit archiefonderzoek, onder andere uit het Dreg III wrakkenregister, bleekt dat in 1757 in die omgeving een enorme scheepsramp plaatsvond, die vergelijk baar zou kunnen zijn met de ondergang van de "Wasa" en de "Herald of Free Enterprise". Een jaar eerder werd de scheepsbouwmeester Baes te Hoorn opdracht gegeven een fregat te bouwen Gedenkbord voor Hermannus Lindenhoff in het Zeemans kerkje te Oudeschild (fotoAdri Westerlaken) voor rekening van de Admiraliteit van het Noorder kwartier en West Friesland. Het schip zou ruim 36 meter lang en 10,34 meter breed worden. De 28 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 30