Het roerige leven van een misdienaar in de jaren 50 Deze foto dateert van 11 juni 1 950. Achteraan: Wim Boom JThz - Jan Bakker Jz - Piet Boom JThz - Hans Bakker Cz. Vooraan: Hans Boom JThz en Jack Witte van "Rozenhout". (collectie Hans Bakker) Er werd niet gevraagd ol je misdienaar wilde wor den, nee, als roomse jongen moest je wel. Je vriend jes werden het ook en dat was ook wel plezierig. Bij een begrafenis gingen we met de taxi van Piet Kaan naar het kerkhof. Onderweg werd de wierrook nog wat extra opgestookt, zodat Piet zijn taxi de hele week nog naar de wierrook stonk. Met Kerstmis was het een hele zit; de Nachtmis om 6 uur en de hele tijd op knietjes en nuchter blijven voor de communie. Het was dat moeder Bakker bij thuiskomst een heerlijk kerstonlbijt klaar had staan, dat maakt alles weer goed. Maar als misdienaar moest je om tien uur weer naar de Hoogmis. Zalig Kerstfeest Toch hadden we wel een leuk clubje; er werd ook veel kattenkwaad uitgehaald. We jatten de kruisbes sen uit de tuin van de pastoor; dat was wel erg bru taal, maar het waren er zóveel en oh zo lekker! Maar bij de wekelijkse biecht was stom vergeten dat te vertellen. De pastoor vroeg: "Was dat alles Hans?" Ik antwoordde volmondig "JA"! Maar toen de pas toor vervolgens vroeg of de kruisbessen ook lekker waren, kon ik wel door de grond zakken. Wat heb ik toen veel weesgegroetjes moeten bidden om weer in het reine te komen. En toen de pastoor de volgende morgen op 't Buurtje op visite kwam, kneep ik 'm toch wel even. Maar moeder gaf hem een jonge bor rel en een sigaar en alles was vergeten en vergeven. Wel heb ik jarenlang een trauma gehad van een daad die mij eigenlijk nog steeds achtervolgt. Tijdens een lange Hoogmis moest ik hoognodig uit de broek; dat gebeurde wel eens meer. De pastorietuin was groot en dan viel dat niet op. Maar laat nou de deur van de sacristie op slot wezen. Dus in mijn hoge nood deed ik mijn behoefte in het heilig kerkputje. Nou, dat heb ik geweten! Het hele kerkbestuur in rep en roer. Jaren later nog, als ik Dirk Maas van "De Tuinbouw" of Jaap Schraag tegenkwam, werd ik nog steeds uit gemaakt voor "kerkeputjeskakker". Op een keer dachten we behulpzaam te zijn. Het pakte echter verkeerd uit. De pastoor was overleden en dozen met zijn papieren moesten worden ver brand. Ze lagen tegen de deur van het "Bondje" (ge bouwtje van de kerk in Oudeschild). Nou, Piet Boom en ik konden goed fikkie stoken en dus, hup, de brand er in. Dat dat niet de juiste plaats was, hadden we niet in de gaten, maar toen ook de deur begon te branden, was er paniek in de tent. Ge lukkig kon met hulp en emmers water het tij worden gekeerd, maar je maakt er geen vrienden mee! Hans Bakker Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 29