't Eenvoudige leven van een kind op Texel, zo'n 70 jaar geleden Een gezellige schooltijd met simpele middelen, schrijven met een kroontjespen, de inktpot inge bouwd in de schoolbank, twee lokalen waarin de kinderen waren ondergebracht. Een grote zwarte kolenkachel zorgde voor warmte. Een school waar alle gezindten aanwezig waren, wat ik als prettig heb ervaren en wat vooral voor later in het leven van belang was. Na schooltijd meerijden op de wagen met hooi of met het wintervoer voor de beesten, aren lezen op het gemaaide graanland. Rust en ruimte, met de buurkinderen spelen op straat in het schemerdon ker. Sleetje rijden vanaf het duin in de 'kattekuul' en op de Badweg. De dorsmachine in het dorp was een belevenis. 'Dikkoppies' (kikkervisjes) vangen in het minislootje en zomers met de eerste badgasten van de lampionoptocht genieten. Dit zijn allemaal prettige herinneringen. De Dorpsstraat in de sneeuw, rechts de school (foto coll. fam. Maas) Op de bok van de hooiwagen Jaap Schaatsenberg (foto coll. fam. Maas) men zorgen. Wij verhuisden met de beesten en al les, huis en schuur moesten leeg, naar mijn oom en tante aan de Kogerweg, nu Pontweg. En de school werd ondergebracht in het gebouw bij "Pomona", nu vlak bij de rotonde naar De Cocks- dorp. Maar ik ben in die tijd naar school gegaan in Den Burg, naar de Jozefschool. Iedere dag lopend met de buurkinderen van de Kogerweg. Ik vond het helemaal niet leuk, je was op die school als kind maar een vreemde. Na goed een halfjaar mochten we in januari 1945 overdag weer in ons dorp zijn en konden we weer naar onze vertrouwde school in de Dorpsstraat. Maar de opstand van de Georgiërs in april gooide roet in het eten. Alles en iedereen was ontregeld. tiet zal half juni 1945 zijn geweest toen we weer in ons gehavende huis konden terugkeren. Nu zijn deze belevenissen slechts herinnering ge worden. Hanny C. Maas De twee meisjes Maas met het zoontje van de onderwij zer (foto coll. fam. Maas) Maar het einde van mijn schooltijd was niet zo fijn, want in het laatste jaar van de oorlog 1944 - 1945 moesten de bewoners van De Koog evacue ren op bevel van de bezetter. Dat begon eind mei 1944. Iedereen moest zelf maar voor een onderko- 26 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 28