J.A. Dros achter het orgel, rond 1 950 Wit is je fan Tessel het méést dierbaar? Moeilijk uut- kieze, d'r is zoveul fan Tessel weer ik fan hou, maar deuze twie staan bee mee bovenan: de Tesselse taal en het Hoornder kerkie. Ik ben met beiegaar opgroeid, fan kleins afan. lederiên is het er wel over iêns: het kerkie leit as een pronkie in 't landskap. Lest, op een mooie achterna middag, fietste ik fa na f de Rommelpot over 't Léége weggie, dan kiek je d'r zo mooi op. Blauwe lucht, witte blomkóólwolke en rooie daken op de achter grond, skéépe op de foorgrond en hel haantje skitte- rend in 't sontje. Toen beleefde ik iniêns een bizonder óógeblik: het leek wel net of ik het allegaar foar 't eerst fan me leve sag. Héél ampart. En ik docht: 't is net of een gróóte hand het kerkie deer precies op dat plasie héél ferzichtig neer set heb! Maar niet alliendig dut maakt 't foor mee speciaal. D'r is veul meer as die mooie bulekant. Ik heb veul bi- zondere óógeblikke meemaakt in het kerkie en met de mense. Mien vader en moeder hèèwwe me er op 20 december 1929 late dóópe en later hèèw ik er be lijdenis deen. Héél wat sundagochende hèèw ik op me eige plasie naar de preek luuslerd, bid en songe. Veul herinneringe komme bee me bove. Sundagskool kers féést! Wit een féést en niet alliendig (foto coll. Cré Dros) foor de kienders, maar eigelijk foor de hééle Hoore. Kerks of niet, deer gong iederiêen na toe, behalve de Roemse dan.Ik weet nag fan een keer toe er een dik pak sneeuw log met de kerst. Teuge vijve op twiede kerstdag kwam iederiên an, deur de Kerkstréél. Het geluud was aars as aars, dempt deur de dikke sneeuwlaag. Het kerkepöödje, da t toe tusse twie hóóge ligusterhage naar de ingang deur de kerkeka- mer liep, hadde ze ope spitte moete. We liepe tusse hóóge mure fan sneeuw. Het was al puur donker en het licht in de kerk skeen deur de rame op de sneeuw en je hoorde 't orgel al kerstversies speule. Een blied gevoel gaf het! Midden in de kerk stond een gróóte sallemanderka- chel met de piep hillegaar de nok uut, en op die ka chel stonde de ketels met sukelaad. Op de floer foor hel orgel stond de kerstboom, met tuie fan iezerdrééd vastset. Een knoert van een bóóm, gien spar, néé, een den, vol dikke witte keerse, die met skietketoen an mekaar ferbonde ware. Na een woordje fan de dommenee en het singe fan Komt allen tezamen" wier dan het licht uutdeen en het onderste endje fan 't skietketoen anstoke. Een gróóte vlam danste deur de bóóm, fan links naar rechts, fan benede naar boven, fan de iêne keers naar de aare. Skitterend! Om nooit te f erge te! En zóó ging het alle jare.Kom deer nou naggeres om! 24 Historische Vereniging Texel Nummer 97, december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 26