'Heintjevaar' spelen op de havenmond omloop. Wie weet er eigenlijk nog van 'Heintjevaar'? Ter hoogte van bakker Dros lag achter diek een vliegtuigmotor, waar we grote verhalen over ver zonnen. Vlak daarbij lag nog een enorme grote plomper; als je op die steen stond kon je heel lang doorgaan met krabben vissen zonder natte voeten te krijgen. Je zorgde er wel voor datje op blote voeten stond. Na een strenge winter met veel ijs gang was die steen verdwenen. Om krabben te vis sen trapte je eerst een mossel kapot en bond die aan een touwtje en vissen maar!! Op de weg over de dijk hielden we vaak een krabbenrace. De beste lopers waren de 'roemse'; dat waren krabben met een donker schild en een vaag kruis er op. 'Krukels soeke'. Daarmee verdiende ik mijn eerste centen. We kregen wel 10 cent per kilo, maar dan moesten het wel grote zijn. Want "Jan Cent" (Brouwer van Oost) ging met een stoffer en blik over de stenen en daar zat nogal wat klein grut bij. Dan kreeg je minder per kilo. Zaterdag was betaal dag! Als je dan dat steile trappetje aan de achter kant van de visafslag naar het kantoortje van Ab Hemelrijk besteeg om daar je geld te halen, dan kwam je met 'n gróte krul in je steert weer naar be neden: je eigen verdiende geld. Dal was nog eens wat anders dan 10 cent zondagsgeld. We vingen ook kwallen, van de blauwe, die gooi den we dan op de stenen. De bruine lieten we met rust, want die waren giftig en konden venijnig ste ken. Later heb ik met mijn kinderen krukels gezocht. Krabben ook. Ze leerden hoe ze die moesten vast pakken. Best wel eng zo'n eerste keer. Die krabben zaten bij laag water onder de stenen, dus het was zaak veel stenen om te draaien om ze te vinden. Dal kan nu niet meer; alles ligt nu vastgeplakt met een laag teer. Maar volgend jaar, als mijn kleinkinderen groot ge noeg zijn, zal ik ontdekken wat zij ervan vinden. Ze zullen dan zes en bijna vier jaar zijn. Als ik over de dijk loop op een zonnige en winde rige dag, dan kan de zee soms heel speciaal ruiken, lekker ruiken, net als vroeger! Theo Bakker - "Havenzicht" De platte stenen lagen er voor het oprapen! Krab ben vissen was altijd leuk, vooral in de havenmond tussen havenkantoor en de haven. Vóór de veran dering van de havenmond was daar nog een stenen glooiing. Als je vandaar de krabben tussen de wachtende bootpassagiers gooide, spatte alles uit elkaar en zocht iedereen een goed heenkomen. Toen de nieuwe m.s. Dageraad kwam, werd dat al lemaal verbouwd. 22 Historische Vereniging Texel Nummer 97, december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 24