Frans, Lies en "de Karseboom" de TX31 op de Zuider- en Waddenzee en bij gun stige weersomstandigheden ook op de Noordzee. Kees Slik trouwde in 1874 met Trijntje Jans Plaats man (1855). Er werden acht kinderen geboren. Hun eerste dochter Cornelisje (1877 - 1896) over leed op 19 jarige leeftijd. Hun vierde kind Klazina (1885 - 1906) overleed toen ze 21 jaar oud was. Dat waren moeilijk te verwerken klappen en ze de den Kees, meer dan goed voor hem was, naar de fles pakken. Op 24 juli 1907 voer de TX31 de haven van Den Helder binnen. Het was mooi weer geweest en de vangst ging men lossen in Nieuwediep. Ze hadden de touwtjes nog maar net vast of er stapte iemand van de visafslag aan boord. Zijn gezicht stond som ber en daar was alle reden toe. Hij liep op Kees Slik toe en bracht hem de onheilstijding dat daags er voor zijn vrouw Trijntje Plaatsman overleden was. Hoeveel ellende kan een mens verdragen? Kees was volkomen van slag. Pieter was naast hem komen staan en legde de hand op de schouder van Kees. Het enige wat hij kon uitbrengen was "We zullen de rouwwimpel hijsen Kees". Maar terwijl hij dit zei, schoot hem te binnen dat er geen rouw wimpel aan boord was. De laatste keer dat hij ge bruikt was, was met het overlijden van Klazina. Die wimpel is toen in een aprilstorm aan flarden gewaaid. Pieter haalde de boordportemonnee en stuurde Kees op pad om een rouwwimpel bij de ta grijn over de brug te kopen. Laten we deze mens volgen en bezien wat hij moet verduren in de moeilijkste periode van zijn leven. We zien hem moeizaam de steiger opklimmen. Op de kant gekomen staat hij even stil en klopt, alsof er iets gewichtigs staat te gebeuren, zijn manches- terse broek en zijn 'bonkertje' af. Dan vervolgd hij langzaam zijn weg, de rug wat gekromd en de ta nige kop wat gebogen. Zijn klompen anders klos send over het plankier maken een sloffend geluid. Vierendertig jaar ben ik met veel plezier kastelein geweest in café "de Karseboom" in Den Burg. De eerste vijftien jaar stond ik er alleen, de resterende jaren werkte ik er samen met mijn vrouw. De meeste Texelaars en niet-Texelaars begrijpen vast wel dat het gaat over Frans en Lies. Een groot deel van ons leven speelde zich af in het café. Maar ook het maken van muziek vulde een behoorlijk deel van ons leven. Piet Kingma en ik Hij lijkt nu wel twintig jaar ouder. Hij passeert het café "De Biechtstoel". Zijn keel voelt droog en hij probeert dat akelige gevoel weg te slikken. Hij draait zijn hoofd om en mompelt halfluid voor zich uit "Rouwwimpel, rouwwimpel, een hartver sterking heb ik nodig". Bruusk keert hij zich om en stapt de kroeg binnen. Hij is daar geen onbekende en de kastelein, die verneemt van de toestand waarin Kees verkeert, schuift hem automatisch een borrel toe. Met een routine kiept Kees deze in één keer om. Hij veegt met de rug van zijn hand langs de lippen en steekt het lege glas weer naar de uitbater toe met een kort "vullen". Zo, dat voelde al een stuk beter, dat zware raakte toch wat uitje hoofd. Zo is Kees drie kwartier in het café gebleven. De ene na de andere borrel achteroverslaand. Als Kees afrekent, komt hij tot het besef dat hij bij lange na niet genoeg geld heeft om een rouwwimpel te ko pen. Als hij buiten komt, merkt hij dat hij flink over de schreef was gegaan. Geen rouwwimpel, het geld op en hij werd overspoeld door somberheid. Onvast kwam hij een kwartier later aan boord van de TX31. Pieter Kuiper zag hem aankomen en be gon zich op te draaien. Dit sloeg toch wel alles. Onder deze omstandigheden en dan met een stuk in je kraag aan boord komen, dat kon Pieter niet verteren. Het bovenstaande voorval bekoelde de goede ver standhouding aan boord van de TX31. De samen werking werd verbroken. Pieter Kuiper junior kwam aan boord. Kees Slik ging in hel wierbedrijf van zijn zoon Dirk werken. Pieter Kuiper viste tot 1928 en ging daarna werken bij de bakker. Om een extraatje te verdienen ventte hij met petroleum en werkte hij bij het dorsmachien. Cor de Wolf speelden ongeveer vijfendertig jaar samen als het duo "Humpy-Dumpy". Ik denk dat vrijwel alle Texelaars wel een bruiloft hebben meegemaakt waar dit duo het feest muzikaal opluisterde. Ook op heel veel bals na een toneel- of muziekuitvoe ring waren Piet en ik aanwezig. In 1995 maakte een zangeres dit trio compleet. We hebben met veel liefde, plezier en soms een traan samen gemu siceerd en in die periode ook veel leuke en interes sante mensen leren kennen, waarvan er helaas al Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 21