Mooie jeugdherinneringen op een gegeven moment het zo kritiek werd, de binnenkant van de dijk naar beneden zakte en er nog maar een schamel randje dijk over was. Naar wat ik later heb gehoord, was dit het cruciale mo ment waarop de dijk in de Eendrachtpolder het be gaf en de ergste druk er bij Wagejot vanaf was. In de Eendracht verdronken zes mensen uit de Waal. Later realiseerde ik me dat Oosterend ook aan een ramp was ontsnapt. Als de dijk hier was doorge broken, waren er maar weinig mogelijkheden ge weest om je hachje te redden. Alleen op het platte dak van het dijkhuisje. Wij hebben deze dagen bepaald wel een bescherm engel gehad, want uit latere verslagen hoorde ik dat de stoomtrawler 1JM 60 "Catharina Duyvis" enkele uren nadat wij weer binnen waren gekomen in IJ muiden, voor de pieren kwam en door de hoge zeeën niet naar binnen kon en daarna met man en muis is vergaan. Mijn fiets heb ik later uit de stalling opgehaald met de fietslamp nog vol zeewater. Na deze nog enkele jaren te hebben gebruikt, zakte ik door het frame door de inwerking van het zoute water. Op maandag 2 februari ging de Texelse kottervloot naar Zeeland, maar ondanks dal ik zou varen op de TX11 werd ik tot mijn grote verdriet nog niet ge vraagd om mee te gaan. De volgende week begon ik mijn vissersloopbaan als kokmatroos op de TX11 en vond ik in een kastje nog enkele blikjes haring in tomatensaus die waren vervoerd als noodrantsoenen voor de slachtoffers in en rond Zierikzee. Deze beelden en gedachten kwamen vorig jaar weer bij me boven tijdens een bezoek aan het Wa tersnood Museum in Ouderkerk in Zeeland en ik de ellende zag die deze storm had aangericht. Bram van Dijk Simon haalde mij over om een stukje te schrijven over mijn jeugdjaren in "De Worsteltent". Daar ben ik geboren. Hoewel mijn ouders daar beslist anders over dachten, het was daar tochtig, klam en kil, er was geen elektra of stromend water, ver maakten wij ons daar als kinderen uitstekend. De omgeving met boerenland, bos, duinen en strand, waar we voortdurend te vinden waren, was inspire rend en zonder dat wij het beseften, natuurlijk en opvoedkundig. Om die reden hoefde ik ook niet naar de kleuter school; er was immers genoeg te doen en leren kon je altijd nog! In de eerste klas van de lagere school ging het dan ook niet zo best. Na een paar dagen schoolbanken in een welhaast verstikkend schoollokaal, mocht ik even naar het toilet. Via een raampje kroop ik als klein, schriel mannetje, naar buiten en zonder klompen, jas en 'slikkezak' rende ik terug naar huis. Hoe mijn ouders en de juf daarop gereageerd hebben, weet ik niet meer. We speelden heel veel met de kinderen uit de buurt of met vriendjes van school in het bos en klommen dan als apen in de (ruwe) dennenbo men. Dat gaat het beste zonder klompen. Zo droeg ik een keer nagelnieuwe sokken, die m'n moeder vanzelfsprekend had gebreid, en na een uurtje klimmen zat daar geen zool meer onder! Droevig natuurlijk, denk je later. Verstoppertje spelen De familie Maas voor "De Worsteltent" hoorde daar ook bij en op een dag had ik me ver stopt boven op een mierennest. Dat heb je eerst niet in de gaten maar als je dat dan voelt, is het te laat. Ze zaten overal, wel tot in m'n onderbroek. Gillend van pijn, maar misschien meer van angst, rende ik naar huis onderweg de kleren van mijn lijf scheurend. Het blijft je bij, zeker als ik nu mie ren in het bos tegenkom! Als klein kereltje mocht ik met mijn vader en broer mee om de strikken te controleren die waren uitgezet aan de rand van het bos vlak bij het Turf- Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 19