De Dennen En toen kwam de oorlog. Er kwam geen badgast meer want de duinen en het strand waren allemaal Sperr-gebiet. Hoe ze dat in die lijd financieel ge rooid hebben weet ik niet: de hypotheek moest toch wel betaald worden, denk ik. Van de ene crisis in de andere.Dat was toen wel wat anders dan wat nu crisis genoemd wordt! Na de oorlog, nou ja, niet meteen na de oorlog, maar een paar jaar daarna kwam vader in vaste dienst bij Staatsbosbeheer: vast werk, het hele jaar. 's Zomers in de vogelwacht. Dat was zijn lust en zijn leven. En ik ben blij dat ik "Duinoord" niet overgenomen heb. Dan hadden we die prachtige tijd naast de Molen van 't Noorden gemist! Ab Kiewiet Zonnestralen op het fietspad (foto Adriaan Dijksen) Sinds het begin van de vorige eeuw is er waarschijn lijk geen landschap op Texel zo veranderd als grote delen van de mientgronden. Eens uitgestrekte natte heidevelden, nu voor een groot deel bos. Namen als "Heidvlakweg" en "Nattevlakweg" en "Fonteinsnol" zeggen wat dat betreft genoeg. Graag had ik de Fonteinsnol gezien zoals die was in de ja ren tachtig van de negentiende eeuw: een hoog duin waar spontaan een kleine bron ontsprong "waaruit de duinbeek naar de Mient stroomde, die één bloe mentuin leek". Gelukkig hebben we er nog een prachtige beschrijving van Thijsse van. Maar door eerst het gebied te ontwateren voordat de jonge den netjes geplant werden, is de bron opgedroogd. Hoewel geboren langs de duinrand op "de Ruige Hoek", groeide ik daarna, samen met tweelingbroer Lieuwe, op in "Elzenhout". Langs de bosrand dus. En dat bos naast de deur was natuurlijk een machtig speelterrein. Een groot deel van onze vrije tijd wa ren we in de Dennen te vinden, spelend met vrien den of alleen, in bomen klimmend, hutten bouwend en al wat je als jochie verzinnen kon. Langzamer hand, thuis en vooral ook op school werd je aan dacht meer op de natuur gericht. Op de verschil lende vogels, cle planten, de boomsoorten. Als je jong bent sta je er niet zo bij stil hoe je omge ving voortdurend verandert; je verandert misschien zelf wel te veel om daar ook aandacht voor te heb ben. Het was echt niet zo dat we een doordacht plan 12 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 14