"Duinoord" aan de Boodtlaan. Nu in De Koog, toen buiten het dorp, met een tuinwal achter het huis en schapen op het land. (foto coll. Ab Kiewiet) pension "Duinoord" voor ze, aan de Boodtlaan. Het was het eerste huis dat hij als aannemer bouwde. Moeder wilde boven de bijkeuken een plat dak. Dal was makkelijk om het beddengoed te luchten. Piet Eelman is daarvoor een keer met het vliegtuig vanaf Vlijt naar de welstandscommissie in Amsterdam geweest. Dat kostte toen 12,— en hij bracht daarvan 4,— in rekening. Maar die wel standscommissie gaf geen toestemming voor een plat dak. Lange Willem Boon metselde, voor totaal 1.346,60. Reijer Daalder Lzn. legde voor 84,50 het eleclra aan, met 15 lichtpunten en 6 stopcontacten. S. van der Vis van "Pension 't Vogelhuis" was de loodgie ter; ook plaatste hij 6 wastafels en 1 closet met een klein wasbakje. Waterleiding was er nog niet. Er stond een handpomp op het granieten aanrecht in de keuken, een verchroomde, die roestte niet. Er was een regenbak en een welput. M. Boogaard uit De Koog was schilder en behanger. De grote ramen waren van dubbeldik glas, de kleine van enkel glas en er was ijsglas in de bovenlichten en de binnen deuren. De twee woonkamers werden behangen met behang van 45 cent per rol. De afrekening in 1939 bedroeg 2.408,10, inclu sief/ 117,10 meerwerk. Een kapitaal! Een arbeider verdiende toen misschien een rijksdaalder of drie gulden per dag. Het geld voor de bouw leenden ze, niet van de bank maar van een particulier. Hoe ze de inrichting betaalden weet ik niet. Misschien ging dal op afbetaling. Dat kwam meer voor, dan werd er aan het eind van het seizoen een deel afbe taald. Op zolder was een houten, met zink bekleed wa terreservoir van 1000 liter. Iedere dag moesten we dat een paar keer volpompen, met de hand, met een zuigpersponrp. Hel huis had grote slaapka mers. Boven was geen schot tussen de kamers van de badgasten, zoals bij andere pensions, maar er waren tufstenen binnenmuren. Dat dempte het ge luid. M'n ouders konden 18 badgasten hebben; allemaal in vol pension, dus ontbijt, tussen de middag een lunch en 's avonds warm eten. Moeder kookte goed. 's Avonds moesten eerst de gasten eten: vooraf zelfgemaakte soep, dan vlees met aardappe len en groente en een zelf gemaakt toetje toe. Ie dere dag verschillend. M.S. kwam met groente aan de deur. Eerst de gasten, daarna waren wij aan de beurt. En als de gasten hadden gegeten, dan ram melden wij ondertussen van de honger. Maar voor ons kookte moeder niet zo uitgebreid, hoor! Zeker 's winters niet, dan geloofde ze hel wel. Vader hielp altijd met de afwas. Dat waren lange dagen en hard werken. En zolang wij op school zaten, hielpen wij ook mee. Toen ik 14 was ging ik op Vredestein werken. Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 13