"Duinoord", gebouwd in de crisistijd Het huis aan de Ruigendijk, met links het nieuwe schuurtje. Op de foto Jac. Kiewiet en Cezina Kiewiet-Bügel op een tandem van de gasten. (foto cott. Ab Kiewizt) Mijn ouders Jac. Kiewiet en Gezina Bügel kwamen in 1930 vanuit Hoogersmilde met 4 kinderen naar Texel. M'n oudste zuster Aaltje was toen 10 jaar, Bertha was 8, ik was 4 en Hans was toen 2 jaar. Vader kon een huis aan de Ruigendijk huren van Arie Maas. Die had een winkeltje op de hoek van de Badweg. In het huis naast ons woonde later Harry Tielemans. We woonden lekker aan de Rui gendijk. Hans en ik zaten meestal in de duinen en op het strand: we jutten natuurlijk, 's Winters slee den we met sleeën van de Badweg naar beneden. Tegen dat het donker was, moesten we nog lopend naar huis. Dat was een end, bijna tot de Korvers kooi en wat waren we dan moe! Ook naar school in De Koog liepen we, dal was normaal: we hadden geen fietsen. In Smilde werkte mijn vader in de machinekamer van de steenfabriek. Op Texel zat hij in de bollen bij onder andere Jan List, Cees Zutphen en Reijer Daalder. Ook maaide hij met de zeis rogge en tarwe, meestal in het Kooger veld, maar ook een keer bij Cor Kuip in De Westen en bij Keijser aan de Bakkenweg. Keijser had toen tarwe met veel nachtschade erin en met de zelfbinder zou die nachtschade erin blijven zitten. Toen moest vader dal stuk met de zeis maaien en de nachtschade eruit halen. Ik hielp hem om de tarwe op bossen te zetten. Het was een slechte tijd, die dertiger jaren. Het wa ren de crisisjaren: veel werkeloosheid en als er werk was, waren de lonen laag. M'n ouders hadden de eerste jaren spijt dat ze naar Texel gekomen wa ren: vast werk ingeruild voor los werk en de eerste winters had vader helemaal geen werk. Later kon vader 's winters bij de Staat terecht, nu Staatsbos beheer. We hadden het niet breed en moeder moest iedere cent omdraaien. Gelukkig waren er veel konijnen en moeder kon lekker koken. M'n ouders besloten bij te verdienen met de verhuur: ze bouwden een houten schuurtje op het erf met daarin een kamer en twee slaapkamertjes en ook een aanbouw aan het huis. Het huis (soms ook het zomerhuis) werd verhuurd aan badgasten. Die kwamen in vol pen sion, de meesten ieder jaar. Ook maakten m'n ou ders plannen om een huis te bouwen en daar pen siongasten te houden. Dat was een waagstuk in die crisistijd. Piet Eelman, de vader van Hans, bouwde in 1938 10 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 12